7 kwietnia 2009

Komplet zwycięstw po stronie Polek

Polska po raz trzeci pokonała Białoruś w kontrolnym meczu piłkarek ręcznych. W Gdyni Białoczerwone zanotowały najwyższe zwycięstwo z ostatnich sprawdzianów – 35:20 (18:13). Najlepszymi uczestniczkami zawodów uznano Weronikę Mieńko i Julię Bułową.

Karolina Szwed na początku drugiej połowy mocno odczuła zderzenie z rywalką – głową uderzyła o parkiet. Zawodniczka nie straciła przytomności, ale miała zaniki pamięci. Po spotkaniu została odwieziona na obserwację do szpitala, gdyż istnieje podejrzenie wstrząśnienia mózgu i urazu
kręgosłupa.

Pierwsze minuty wtorkowego spotkania nie zapowiadały najwyższego zwycięstwa Polek z serii trzech spotkań z Białorusią. Było dużo biegania, zmian pozycji, rzutów, ale nie miało wielkiego przełożenia na wynik. Dość powiedzieć, że gdy za zegarze minęła 8 minuta na koncie gospodyń była tylko jedna bramka. Dopiero kontra Moniki Guni doprowadziła do remisu 2:2. Od tego momentu zarysowała się nieznaczna przewaga Polek poparta dobrą postawą w bramce Weroniki Mieńko. Pozwoliło to jeszcze przed przerwą na wypracowanie kilkubramkowej zaliczki.

W drugiej odsłonie podopieczne Przybylskiego przyspieszyły grę. Zdobywały po 4-5 bramek, na które rywalki odpowiadały jednym trafieniem. Pod koniec meczu Hanna Nikołajenka ujrzała czerwoną kartkę za trzecią karę 2-minutową. Rezultat ustaliła Marzena Stochaj, która meczami z Białorusią zadebiutowała w zespole narodowym.

Krzysztof Przybylski (trener Polski): Dziś dobrze spisała się obrona. Straciliśmy tylko 20 bramek. W sumie był to udany trójmecz. Większość zawodniczek, w tym trzy bramkarki, potwierdziła przydatność do reprezentacji. Szkielet zespołu już powstał. Na mecze z Rumunią, zaplanowane pod koniec maja, powołań powinny spodziewać się zawodniczki z zagranicznych klubów, takie jak Kudłacz i Wilamowska. W czerwcu czeka nas ciekawy wyjazd na turniej do Chin. Oczywiście myślimy już o kwalifikacjach do Mistrzostw Europy 2010. Nasz najbogatszy zbiór, około kilkanaście płytek z meczów, dotyczy Słowacji. Sporo wiemy też o Rosji. Najmniej informacji posiadamy o Czarnogórze. Na początek tę drużynę będziemy analizowali pod kątem najsilniejszego klubu z tego kraju, Buducnosti Podgorica.

POLSKA – BIAŁORUŚ 35:20 (18:13)