23 maja 2009

Mecz Gwiazd Północ – Południe 41:49

Drużyna Południa pokonała zespół Północy 49:41 (22:19) w Meczu Gwiazd piłkarek ręcznych polskiej ekstraklasy, który rozegrano w Nowym Sączu. Najlepszą zawodniczą spotkania wybrano bramkarkę Politechniki Koszalińskiej, Iwonę Łącz.

Zaczęło się obiecująco dla drużyny Północy, która prowadziła 3:0. Szybko jednak rywalki – głównie za sprawą Małgorzaty Majerek, która zdobyła trzy bramki z rzędu – doprowadziły do remisu 4:4. Zacięta walka trwała przez kwadrans po czym zaczęła się uwidaczniać się przewaga Południa. Pod koniec pierwszej połowy rozluźnione piłkarki ręczne Południa pozwoliły rywalkom na zmniejszenie straty do trzech bramek (19:22).

Drużyna Południa atakuje bramkę rywalek /Fot. Marek Skorupski

Po przerwie więcej było zabawy niż rywalizacji sportowej. W pewnym momencie cała atakująca szóstka Południa, chcąc zaskoczyć przeciwniczki wykonała … przewrót w przód. Dodatkowo przez kilka minut w polu grała Iwona Łącz (sporadycznie uczestniczyły w akcjach ofensywnych swoich drużyn pozostałe bramkarki). Do jednego karnego dla Południa podeszła … trenerka tego zespołu Bożena Karkut.

Po meczu ogłoszono najlepszą siódemkę polskiej ekstraklasy piłkarek ręcznych w sezonie 2008/2009, którą wybrało 11 trenerów polskiej ekstraklasy. Oto typy szkoleniowców: bramkarka – Małgorzata Sadowska (SPR); lewoskrzydłowa – Kinga Polenz (Piotrcovia); prawoskrzydłowa – Monika Gunia (Interferie); prawe rozegranie – Dorota Malczewska (SPR); lewe rozegranie – Joanna Obrusiewicz (Interferie); środek rozegrania – Wioletta Serwa (Politechnika); obrotowa – Ewa Damięcka (SPR). Królem strzelców została Kinga Polenz.

Najlepsza siódemka sezonu /Fot. Marek Skorupski

Powiedzieli po meczu:

Bożena Karkut (trenerka Południa i Interferie): "Oprócz tego, że mogliśmy oglądać gwiazdy piłki ręcznej, ten mecz był dobrą zabawą. Cieszę się, że po latach wrócono do tego pomysłu."

Waldemar Szafulski (trener Północy i Politechniki): "Aby tu dotrzeć jechaliśmy trzynaście godzin, czego część w korkach. Muszę jednak przyznać, że nie żałuję."

Kinga Polenz (Południe, Piotrcovia): "Była świetna zabawa i mam nadzieję, że co roku będzie organizowany taki mecz."

Iwona Łącz (Północ, Politechnika): "Najważniejsze, że to była promocja piłki ręcznej. Chciałabym zaznaczyć, że na to aby móc tu zagrać pracowałyśmy cały rok. To było dla nas olbrzymie wyróżnienie."

Po meczu był bankiet w karczmie góralskiej /Fot. Marek Skorupski

Północ – Południe 41:49 (19:22)

Południe: Sadowska (SPR Asseco BS Lublin) 2, Kowalczyk (Piotrcovia Piotrków Tryb.) 1 – Majerek (SPR) 7, Polenz (Piotrcovia) 7, Obrusiewicz (Interferie Zagłębie Lubin) 6, Malczewska (SPR) 6, Wypych (Piotrcovia) 4, Repelewska (SPR) 3, Jacek (Interferie) 3, Damięcka 2 (SPR), Kordic (Interferie) 2, Karkut 2, Podrygała (Piotrcovia) 2, Semeniuk (Interferie) 2, Gunia (Interferie) 0, Kantor (Beskid Nowy Sącz).

Północ: Mikszto (Start Elbląg) 1, Łącz (Politechnika Koszalin) 2 – Lisowska (Start) 7, Zaniewska (Politechnika) 5, Marczuk (AZS AWF Warszawa) 5, Kobyłecka (Politechnika) 5, Dolegało (Start) 4, Dworaczyk (Politechnika) 4, Aleksandrowicz (Łączpol Gdynia) 3, Szwed (Łączpol) 3, Serwa (Politechnika) 2, Dąbrowska (Piotrcovia Piotrków Trybunalski) .