30 maja 2009

Śląsk wrócił do ekstraklasy

Szczypiorniści Śląska Wrocław wywalczyli awans do Ekstraklasy. W rewanżowym meczu barażowym pokonali na wyjeździe Miedź Legnica 26:22.
Baraż o ekstraklasę:

Rozbrat Śląska z ekstraklasą trwał dwa sezony. Wrocławianie awans uzyskali po dwustopniowych barażach. Najpierw w potyczce wicemistrzów I ligi wyeliminowali ASPR Zawadzkie. Później przyszedł czas na 10. zespół ekstraklasy sezonu 2008/2009. I w tym przypadku drużyna Tadeusza Jednoroga okazała się dwukrotnie lepsza.

Jak pisze portal www.szlachta.wroclaw.pl rozpoczęli mecz bez jakiegokolwiek respektu przed miejscowymi. W 14. minucie prowadzili 7:4 grając pomysłowo w ataku i niesamowicie twardo w obronie. Jednak po bramce Brygiera w 20. minucie legniczanie doprowadzili do remisu 8:8. Do końca 1. połowy trwała wymiana bramka za bramkę i na przerwę drużyny schodziły przy remisie 12:12.wrocław.pl

Druga połowa to już popis Śląska. Agresywna obrona z wysuniętym na szpicy Mateuszem Frąszczakiem kompletnie rozbiła Miedź. Miejscowi nie mieli pomysłu na grę w ataku, często gubiąc piłkę lub pudłując. Konsekwencją tego były szybkie kontry skutecznie kończone przez gości.

Kiedy w 51. minucie WKS po bramce Frąszczaka prowadził 20:17, wiadomo było, iż tylko cud może uratować Legnicę przed spadkiem. I choć trzy bramki przewagi na tym etapie meczu w piłce ręcznej można odrobić nawet w minutę, to patrząc na grę wrocławian nikt na hali Miedzi już w to nie wierzył. Ostatecznie Śląsk zwyciężył 26:22, będąc zespołem lepszym w każdym elemencie gry.Teraz włodarze klubu z Wrocławia muszą rozglądać się za kolejnymi sponsorami, bo właściciele AS-BAU mówią wprost, że sami nie są w stanie zapewnić Śląskowi budżetu, który pozwoliłby walczyć w ekstraklasie.

Dla legnickiego klubu nadchodzi okres trudnych decyzji. – W przyszłym tygodniu, po rozmowach ze sponsorami, okaże się, czy przystąpimy do rozgrywek I ligi – mówi dla sportall.pl Franciszek Wujcik, dyrektor klubu. Drużynie grozi rozwiązanie, co oznaczać będzie start w rozgrywkach II ligi. Nowy zespół powstałby na bazie wychowanków. Już wiadomo, że duża część zawodników pożegna się z Legnicą. Do Chrobrego Głogów ma odejść najlepszy strzelec Maciej Ścigaj.

KPR Miedź-96 Legnica – Śląsk Wrocław 22:26 (12:12). Pierwszy mecz 30:27 dla Śląska.

MIEDŻ: Kiepulski, Majchrzyk – Skrabania 5, Fabiszewski R. 5, Rosiak 4, Ścigaj 3, Kavaliow 2, Brygier 2, Szabat 1, Kryński, Fabiszewski T., Góreczny, Petela. Kary 6 min.
ŚLĄSK: Stachera, Młoczyński, Schodowski – Tórz 6, Świątek 6, Swat 4, Rutkowski 3, Frąszczak 3, Gujski 2, Marciniak 1, Haczkiewicz 1. Kary 4 min.
Sędziowie: Andrzej Rajkiewicz i Jakub Tarczykowski ze Szczecina. Widzów 1000.