24 sierpnia 2009

Procentki i Damy Radę mistrzami Polski

Historyczny, bo pierwszy turniej finałowy mistrzostw Polski, zakończył kilkumiesięczne zmagania plażowych piłkarzy ręcznych. Przez dwa dni, od 22 do 23 sierpnia, na plaży mazurskiego kurortu SPA Hotelu Anders odbywały się zawody, w których udział wzięli najlepsi zawodnicy w plażowej odmianie tej dyscypliny. Pula nagród wynosiła 20.000 zł.

Wśród pań zdetronizowany został zespół Refleksu Pyrki Poznań, który musiał uznać wyższość AZS AWF Procentki Wrocław. Wśród panów nie było niespodzianek – tytuł obronili „plażowi” Damy Radę Inowrocław, którzy w niedzielne popołudnie okazali się lepsi od zespołu GRU Poznań.

Osiem męskich drużyn rywalizowało o mistrzowski tytuł /Fot. Urszula Skarżyńska

Wśród mężczyzn rywalizowało osiem zespołów, które pierwszego dnia rozegrały mecze w grupach. W grupie A zaprezentowały się zespoły: Damy Radę Inowrocław, Rondel Team Legnica, INDOOR TEAM Lubin, GRU Poznań. W grupie B mężczyzn rozgrywały mecze: Warmia Traveland Olsztyn, Batmanii Warszawa, AULA Radom, Gwardia Opole.

Panie tworzyły jedną grupę składającą się z pięciu zespołów: Reflex Pyrki Poznań, Squad Warszawa, Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie,   AZS AWF Procentki Wrocław, Red HOT Czili Buk.

Panie zaciętością gry nie chciały ustępować panom /Fot. Urszula Skarżyńska

W drugim dniu zawodów rozgrywane były mecze półfinałowe oraz o miejsca od 1-8. W nowym systemie rozgrywek udanie zaprezentowali się zawodnicy znani z parkietów ekstraklasy. Warmia Traveland Olsztyn, w której zagrało sześciu zawodników Travelandu Społem Olsztyn, zdobyła brązowe medale mistrzostw Polski, pokonując 2:0 w małym finale Gwardię Opole.  W finale rywalizowały zespoły GRU Poznań i Damy Radę Inowrocław, w których szeregach występowało po kilku zawodników reprezentacji Polski – tegorocznych uczestników Mistrzostw Europy w Norwegii. Jak na finał przystało do ostatnich minut każdego seta na tablicy wyników widniał wynik remisowy. Jednak więcej zimnej krwi w wykończeniu akcji rzutowych w ostatnich sekundach meczu wykazali zawodnicy Damy Radę Inowrocław i to oni zdobyli, po zwycięstwie 2:0, tytuł Mistrza Polski w sezonie 2009. Na uwagę zasługuje udział w turnieju zespołu SPA Nałęczów, który wystąpił w turnieju z tzw. dziką kartą ale nie był klasyfikowany.

Olsztynianom przydało się doświadczenie Adama Wolańskiego /Fot. Urszula Skarżyńska

Rywalizacja kobiet prowadzona była pod dyktando zespołu AZS AWF Procentki Wrocław, który w finale pokonał 2:0 zespół Reflex Pyrki Poznań. Wrocławskie Procentki w całym turnieju nie przegrały nawet jednego seta.  W meczu o trzecie miejsce zmierzyły się zespoły Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie i Red HOT Czili Buk. Walka o brązowy medal rozstrzygnęła się dopiero w shoot out’ach (dogrywce – serii 5 szybkich ataków wykonywanych przez każdą drużynę), gdyż po dwóch setach stan rywalizacji był 1:1. Ten element gry lepiej wykonywały zawodniczki z Buku i to one zdobyły brązowy medal Mistrzostw Polski.  Natomiast piąte miejsce zajął zespół Squad Warszawa.

Na wyróżnienia indywidualne w turnieju mężczyzn zasłużyli: bramkarz Warmii Traveland Olsztyn – Adam Wolański oraz zawodnik Damy Radę Inowrocław – Mariusz Łukasiewicz . Wśród pań najlepszą bramkarką wybrana została Magdalena Słota, a najlepszą zawodniczką – Ewa Perek. Obie zawodniczki reprezentują zespół nowego mistrza Polski, Procentków Wrocław.

To był udany turniej /Fot. Urszula Skarżyńska

Organizatorzy Mistrzostwa Polski turnieju w Starych Jabłonkach zapewnili uczestnikom finału idealne warunki do rywalizacji sportowej. Zaplecze logistyczne jak i atmosfera zawodów stworzona przez publiczność świadczy o tym, iż polska piłka plażowa znalazła doskonałe miejsce do promocji.

W takich warunkach  chce się grać – wypowiadali się zawodnicy drużyny Damy Radę Inowrocław. Członek Zarządu ZPRP Prezesa Hotelu Anders, Andrzej Dowgiałło skierował do uczestników finału zaproszenie na przyszły rok do Starych Jabłonek.

Wyniki i klasyfikacja turnieju finałowego – Stare Jabłonki (plik doc)