28 stycznia 2010

Zapowiedź meczu Polska-Francja

Ciekawa sytuacja wytworzyła się w grupie II turnieju finałowego mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Reprezentacja Polski, która ma już zapewniony awans do półfinału, będzie rozdawać karty. Jej ostatnim rywalem będą dzisiaj Francuzi, którzy, aby grać dalej, prawdopodobnie będą musieli przynajmniej zremisować.

Sytuacja jest tym bardziej nietypowa, że Polacy zajmują drugie miejsce w tabeli, a liderami są Trójkolorowi. Jednak w ME w przypadku równej liczby punktów liczy się bilans bezpośrednich spotkań. Kłopoty Francuzów zaczną się, gdy we wcześniej rozgrywanym spotkaniu Hiszpania, z którą w rundzie wstępnej zremisowali, wygra ze Słowenią. Wtedy decydować będzie różnica bramek z całego turnieju, a ten bilans nie jest dla mistrzów świata i olimpijskich korzystny.

"Wszyscy są teraz jakoś dla nas tacy mili" – mówi śmiejąc się trener reprezentacji Polski Bogdan Wenta. Oczywiście z różnych powodów: Hiszpanie chcą, żeby Polacy mimo luzu się sprężyli, a Francuzi wręcz przeciwnie. Ktoś z ekipy biało-czerwonych na wspólnym spotkaniu głośno zapytał: "Czy Mauritius należy do Francji, czy do Hiszpanii?". Oczywiście to są tylko żarty i jak zapowiada szkoleniowiec "żadnych kalkulacji nie będzie".

Trener Wenta nie będzie kalkulował przed meczem z Francją /Fot. Marek Biczyk

" To jest sport. Jeśli masz taką szansę to graj. Oczywiście życie pisze różne scenariusze. Jeśli wygramy z Francją, a potem nie zdobędziemy medalu, to ktoś może powiedzieć – trzeba było przegrać. Tylko czy to jest sport? Czy mamy iść w przegrywanie? To się mija z celem. Poza tym tak sobie po chłopsku tłumaczę, że Francja to nie byle kto. To mistrzowie świata i olimpijscy, więc to nie jest taki zespół, który musiałby przed nami padać na kolana i prosić o litość" – kończy selekcjoner.

Mariusz Jurasik dodaje, że komfortowa sytuacja w jakiej znalazła się polska reprezentacja, może przyczynić się do lepszej gry.

"Wiadomo, że w głowach mamy już półfinał i będziemy grać mniej nerwowo. Nie będziemy się bać, że przy ewentualnym remisie czy przegranej odpadamy z turnieju. Będziemy grać na luzie i może nam to pomoże w lepszej i ładniejszej dla oka, grze" – mówi prawoskrzydłowy reprezentacji Polski.

Krzysztof Lijewski nie może się doczekać meczu z mistrzami olimpijskimi i świata /Fot. Marek Biczyk

Terminarz czwartkowych spotkań grupy II:

16.30 Niemcy – Czechy

18.30 Hiszpania – Słowenia

20.30 Polska – Francja

(PAP/JKM)

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest