30 stycznia 2010

Chorwaci minimalnie lepsi. Gramy o brąz

Polska przegrała z Chorwacją 21:24 (10:9) w półfinale mistrzostw Europy. Po koncertowej, w wykonaniu biało-czerwonych, pierwszej połowie, w drugiej Chorwaci bardzo dobrze zaprezentowali się w defensywie i dzięki temu mogli się cieszyć z awansu do wielkiego finału. Jutro o godz. 15:00, Polacy zmierzą się w meczu o brąz z Islandią.

Michał Jurecki rzucił 7 bramek /Fot. Marek Biczyk

Spotkanie rozpoczęli Polacy i od razu skutecznie zaatakowali – po znakomitym podaniu od Karola Bieleckiego, nie do obrony huknął z koła Bartosz Jurecki. Chorwaci swoja pierwszą bramkę zdobyli w 3 min. po rzucie karnym wykonywanym przez Ivana Cupica – etatowego egzekutora rzutów z 7 metrów w ich zespole. W 5 min. Tonci Valcic dynamicznie przebił się środkiem i było 1:2. Po chwili Krzysztof Lijewski pięknym rzutem z drugiej linii wyrównał stan meczu na 2:2, a na prowadzenie 3:2 wyprowadził biało-czerwonych Karol Bielecki.  W odpowiedzi Manuel Strlek popisał się ładnym rzutem z lewego skrzydła. W 9 min. Tomasz Tłuczyński zdobył bramkę z rzutu karnego (4:3), a minutę później Sławomir Szmal we wspaniałym stylu obronił w sytuacji sam na sam z potężnym chorwackim obrotowym Igorem Vorim. Za moment nasz golkiper ponownie dał pokaz swoich umiejętności odbijając mocny strzał z drugiej linii Tonci Valcica. W 12 min. Bielecki popisał się ładnym rzutem z lewego rozegrania i przewaga Polaków wzrosła do dwóch bramek (5:3). Następne dwa gole zdobyli jednak wicemistrzowie świata – Ivano Balic i Denis Buntic pokonali Szmala w bardzo podobny sposób, technicznymi rzutami po koźle (5:5).

Bartłomiej Jaszka przebija się przez chorwackie zasieki /Fot. Marek Biczyk

Na reakcję naszego zespołu nie czekaliśmy długo, Bielecki w swoim stylu, potężną bombą z 9 metra, pokonał Mirko Alilovica. Nasz rozgrywający legitymował się w tym momencie 100% skutecznością. Do kolejnego w tym spotkaniu remisu, doprowadził w 19 min. Vedran Zrnic. W 19 min. na placu gry pojawił się Marcin Lijewski – od razu znakomicie przebił się środkiem i rzucił nie do obrony (7:6). Dwie minuty później, akcję do środka ściął Mariusz Jurasik i piekielnie mocnym rzutem z lewej ręki pokonał bramkarza przeciwników (8:6). Gola na 8:7 strzelił z ósmego metra Ivano Balić. Kolejna akcja to popis szybkości Tomasza Rosińskiego, który po kontrze zagrał na koło do Michała Jureckiego który, w stylu swojego brata, umieścił piłkę w siatce (9:7). Balic nie pozwalał jednak reprezentacji Polski powiększyć prowadzenia, w 27 min. znów dał się we znaki naszym obrońcom (9:8). W 29 min. Michał Jurecki zawisł na moment w powietrzu na 8 metrze, po czym posłał petardę w stronę chorwackiej bramki – Alilovic był bez szans na skuteczną interwencję (10:8). Straty Chorwatów zmniejszył po rzucie karnym w 30 min. Cupic.  Na 12 sekund przed przerwą o czas poprosił Bogdan Wenta. Po wznowieniu gry Michał Jurecki został zablokowany i obie drużyny schodziły do szatni przy wyniku 10:9 dla Polski.

Karol Bielecki znakomicie rozpoczął spotkanie /Fot. Marek Biczyk

Druga część meczu rozpoczęła się fatalnie dla biało-czerwonych. Pierwsze trzy bramki zdobyli przeciwnicy, a konkretnie Domagoj Duvnjak i zrobiło się 10:12. Niemoc naszej drużyny w ataku przełamał w 35 min. Tomasz Tłuczyński, po pięknym rzucie z lewego skrzydła (11:12). W odpowiedzi po koźle trafił Balic (11:13). Na szczęście po chwili Krzysztof Lijewski po raz drugi wpisał się na listę strzelców (12:13).  W 37 min. akcję wicemistrzów świata wykończył Zrnic 12:14. Niedługo potem  mogliśmy przegrywać wyżej, ale Sławomir Szmal we wspaniałym stylu wybronił sytuację sam na sam ze Strlekiem. Trzy gole przewagi Chorwaci osiągnęli w 40 min. po rzucie karnym Cupica (12:15). Polacy nie potrafili w tym okresie gry znaleźć recepty chorwackiego golkipera, z odsieczą przyszedł ponownie Tłuczyński, trafiając z linii siedmiu metrów (13:15). W 45 min. norwescy sędziowie podyktowali kolejnego karnego i ponownie Cupic się nie pomylił (13:16). Następne dwa gole były dziełem Bartłomieja Jaszki, najpierw trafił on po dynamicznej, indywidualnej akcji, a następnie otrzymał genialne podanie do koła od Michała Jureckiego (15:16). W 47 min. swoją pierwszą bramkę zdobył Drago Vukovic. Minutę później kontaktowego gola strzelił Michał Jurecki (16:17). Osiemnastą bramkę dla Chorwatów zdobył Duvnjak, a po kilku sekundach po kontrze trafił Vedran Mataija i na dziesięć minut przed końcem przegrywaliśmy 16:19.

Mariusz Jurkiewicz walczy z Igorem Vorim /Fot. Marek Biczyk

Chwilę potem młodszy z braci Jureckich ponownie pokonał Alilovica (17:19). W 52 min. Chorwaci, po raz piąty w tym meczu, egzekwowali rzut karny i po raz piąty Cupic był skuteczny(17:20). Kolejna bramka dla Polaków ponownie była dziełem Michała Jureckiego(18:20). Niestety na to trafienie, Chorwaci odpowiedzieli dwoma – Duvnjaka i Cupica (po raz pierwszy trafił on z gry, po kontrataku) i ich przewaga wzrosła w 55 min. do czterech goli (18:22). W 56 min. straty biało-czerwonych raz jeszcze zmniejszył popularny „Dzidziuś” 19:22. Kolejne trzy ataki Chorwatów zatrzymały się na świetnym Sławomirze Szmalu. Znakomitą passę naszego golkipera przełamał w 58 min. Balic (19:23). Za moment swoją siódmą bramkę w tym spotkaniu strzelił Michał Jurecki (20:23). Do końca meczu pozostawały dwie minuty kiedy po raz szósty tego wieczoru na linii siódmego metra stanął bezbłędny Cupic, jednak młodziutki Piotr Wyszomirski obronił! Po chwili na 21:23 trafił Jaszka i przed naszym zespołem otworzyła się szansa na remis i dogrywkę. Niestety w następnej akcji trafił Vukovic i pozbawił Polaków marzeń o  wielkim finale (21:24).

Nasza ławka jak zwykle "żyła" meczem /Fot. Marek Biczyk

Biało-czerwoni zaprezentowali w pierwszej połowie uważną i konsekwentną grę w obronie – zneutralizowali największe atuty Chorwatów w ofensywie, co było kluczem do korzystnego rezultatu do przerwy. W drugiej części meczu to z kolei przeciwnicy świetnie zaprezentowali się w defensywie i nasi zawodnicy mieli problemy ze sforsowaniem ich szyków obronnych. Po meczu, wiele osób miało też zastrzeżenia co do postawy norweskich arbitrów. Jutro przed Polakami walka o trzecie miejsce w austriackim czempionacie. Ich przeciwnikiem będą Islandczycy, a więc będzie to zarazem okazja do rewanżu za przegrany ćwierćfinał igrzysk olimpijskich w Pekinie. Z pewnością swoją postawą na tych mistrzostwach reprezentanci Polski zasłużyli na medal. Prosimy o jak największe wsparcie dla naszej drużyny! Początek spotkania o godzinie 15:00.

Na godzinę 17:30 zaplanowano mecz finałowy, w którym Chorwaci zmierzą się z Francuzami.