2 lutego 2010

Karuzela wszystkich uczuć

Do karuzeli wszystkich uczuć porównał bramkarz reprezentacji Polski Sławomir Szmal nastroje, jakie panowały w drużynie podczas mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, od pierwszego do ostatniego dnia pobytu w Austrii.

Kapitan drużyny zaznaczył, że zawodnicy "włożyli masę pracy w jak najlepsze przygotowanie się do długiego turnieju, a w każdy mecz dużo sił i serca". Przeżywali różne chwile, od smutku do radości, od wzlotów do załamań. "To była karuzela wszystkich uczuć" – podsumował.

Szmal podkreślił wielką rolę trenera Bogdana Wenty, nie tylko w sferze szkoleniowej, ale i psychologicznej, zwłaszcza w scaleniu drużyny.

"Szesnastu zawodników, każdy o innej psychice, inaczej reagujący, przeżywający. I teraz trzeba stworzyć jedną rękę, jedną pięść, bo czasem jest tak, że nie wie lewa, co robi prawa. A tu musi być jedność. Nie jest łatwo to osiągnąć. Ale to się udało trenerowi i za to jesteśmy mu wdzięczni, bo tworzymy wielką rodzinę" – powiedział golkiper reprezentacji i niemieckiego klubu Rhein-Neckar Loewen.

Zaznaczył, że Bogdan Wenta starał się jak mógł odpowiednio zmotywować do walki całą drużynę i każdego z osobna, choć wszyscy wiedzieli po co do Austrii przyjechali.

Sławomir Szmal /Fot. Marek Biczyk

"Jesteśmy profesjonalistami i nie trzeba było nam uświadamiać celu, do jakiego zmierzamy. Ale czasami odpowiednie słowa dodatkowo mobilizują. Każdy z nas na swój sposób koncentrował się do meczu. Jedni woleli rozmawiać, inni chcieli wyciszyć się, ale przed wyjściem na boisko wszyscy słuchaliśmy w szatni muzyki" – powiedział Szmal, który został wybrany do najlepszej siódemki turnieju. Szczypiornistów do walki zagrzewały te same rytmy, które towarzyszą bokserowi Tomaszowi Adamkowi, gdy wychodzi do ringu.

Przyznał, że po raz pierwszy w karierze uhonorowano go tytułem najlepszego bramkarza w tak prestiżowej imprezie, chociaż wcześniej grał w mistrzostwach świata i turnieju olimpijskim w Pekinie.

"To zasługa zespołu, kolegów, którzy stoją przede mną. Ten tytuł przyznano mi dzięki nim" – podkreślił nasz golkiper.

Bartosz Jurecki nie chciał oceniać poziomu sędziowania. Przyznał jednak, że po obejrzeniu na wideo półfinałowego meczu z Chorwacją, zgadza się z opiniami, iż wynik spotkania wypaczyli arbitrzy z Norwegii.

"Wejście do najlepszej czwórki przyjęliśmy z radością, ale mówiliśmy sobie, że prawdziwe mistrzostwa dopiero się zaczynają. Mobilizowaliśmy się już następnego dnia po tym sukcesie. Całym sercem był przy nas trener Wenta, który jakby mógł, wszedłby na boisko i grał. Marzyliśmy o medalu, to był nasz cel numer jeden. Niestety, nie udało się …" – powiedział polski obrotowy, występujący na co dzień w Bundeslidze, w zespole SC Magdeburg.

(PAP/JKM) 

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest