27 października 2018

Święto 100-lecia polskiej piłki ręcznej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyły się uroczystości związane z obchodami 100-lecia piłki ręcznej w Polsce. Honorowymi gośćmi jubileuszowej Gali byli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

W uroczystości udział wzięło wiele znakomitych osobistości ze świata piłki ręcznej, sportu, biznesu i polityki. Nie mogło zabraknąć wybitnych, byłych i obecnych, reprezentantów Polski, trenerów oraz sędziów.

Fot. Adam Starszyński / PressFocus

Fot. Adam Starszyński i Łukasz Sobala / PressFocus (ZPRP)

Rolę gospodarza imprezy pełnił prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki, który powitał zebranych gości w towarzystwie dyrektora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Waldemara Dąbrowskiego.

Gala 100-lecia Zwiazku Pilki Recznej w Polsce

W swym wystąpieniu Andrzej Kraśnicki nawiązał do bogatej i pełnej sukcesów historii występów polskich szczypiornistek i szczypiornistów na międzynarodowych arenach, mówił też o wyzwaniach czekających Rodzinę piłki ręcznej w niedalekiej przyszłości.

 Dziękuję wszystkim, którzy są zaangażowani w budowę polskiej piłki ręcznej – podkreślił prezes ZPRP.

Gala 100-lecia Zwiazku Pilki Recznej w Polsce

Prezydent  RP Andrzej Duda podkreślił, że miał ogromną przyjemność i zaszczyt objąć patronatem obchody stulecia dyscypliny związanej nierozerwalnie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Rok 2018 to rok 100-lecia polskiej niezależności, a zarazem rok stulecia ludzi polskiej piłki ręcznej. To wielkie wydarzenie, składam na Państwa ręce podziękowania oraz życzenia dalszych sukcesów.

Prezydent odebrał z rąk prezesa  Kraśnickiego pamiątkową statuetkę – specjalne wyróżnienie za swoją działalność na rzecz dyscypliny.

Gala 100-lecia Zwiazku Pilki Recznej w Polsce

Jako następny głos zabrał Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka, który serdecznie podziękował za zaproszenie i podkreślił znaczącą rolę piłki ręcznej w świecie polskiego sportu oraz sukcesy szczypiornistek i szczypiornistów na arenie międzynarodowej.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – sponsora strategicznego polskiej piłki ręcznej,  podkreślił, że firma jest i będzie wspierać dyscyplinę na dobre i na złe.

Piłka ręczna ma wyjątkowy etos, zwracam się teraz do reprezentantek i reprezentantów kraju, proszę na nas liczyć! – podkreślił Piotr Woźniak.

Witold Bańka i Piotr Woźniak również odebrali specjalne statuetki „Za zasługi dla polskiej piłki ręcznej” dla MSiT i PGNiG, obaj otrzymali też wyróżnienia indywidualne.

Gala 100-lecia Zwiazku Pilki Recznej w Polsce

Statuetką „Za zasługi dla polskiej piłki ręcznej” uhonorowana została również Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF),którą podczas gali reprezentował członek Komitetu Wykonawczego Frantisek Taborsky. Analogiczne wyróżnienie dla Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) odebrał prezes honorowy tej organizacji Jean Brihault. 

Gala 100-lecia Pilki Recznej w Polsce

Odznaki „Diamentowe z wieńcem, za zasługi dla piłki ręcznej”, najwyższe odznaczenie Związku Piłki Ręcznej w Polsce, odebrali trenerzy Kim Rasmussen i Michael Biegler, którzy w ostatnich latach poprowadzili żeńską i męską reprezentację Polski do znakomitych wyników na arenie międzynarodowej oraz szereg znakomitych osobistości – zawodników, trenerów, sędziów, działaczy – Bożena Karkut, Janusz Brzozowski, Bogdan Wenta, Marian Olszówka, Piotra Depta, Mieczysław Grzybowski, Engelbert Szolc, Andrzej Lech, Józefa Cieślak, Zdzisław Jeziorny, Andrzej Walasek, którzy od lat tworzą historię szczypiorniaka.

Gala 100-lecia Pilki Recznej w Polsce

Gala 100-lecia Zwiazku Pilki Recznej w Polsce

Statuetki dla sponsorów i partnerów Związku w podziękowaniu za dotychczasową współpracę z rąk prezesa Kraśnickiego otrzymali: Waldemar Dąbrowski (Teatr Wielki – Opera Narodowa), Marcin Diakonowicz (Deloitte), Witold Dudziński (Rehasport), Michał Mielnik (SP Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich), Andrzej Mądrala (Mavit), Aneta Stępkowska (Courtyard by Marriott).

Gala 100-lecia Pilki Recznej w Polsce

Po oficjalnej części Gali przyszedł czas na część artystyczną, która była historią 100-lecia polskiego szczypiorniaka opowiedzianą przez muzykę, pieśni i piosenki. Widowiskiem ukazującym piękno sportu, a w szczególności piłki ręcznej poprzez sztukę muzyki. Przywołana została trwająca już stulecie swoista sportowa sztafeta pokoleń.

Gala 100-lecia Pilki Recznej w Polsce

Wykorzystane zostały melodie i szlagiery z lat 1918 – 2018. Na zakończenie na scenie pojawiły się kobieca i męska reprezentacja Polski, które towarzyszyły zespołowi dziecięcemu w odśpiewaniu utworu „Come play with us”, a więc hymnu EHF EURO Polska 2016 – turnieju finałowego mistrzostw Europy uznanego za najlepiej zorganizowany w historii dyscypliny.

Gala 100-lecia Zwiazku Pilki Recznej w Polsce

Goście uroczystości otrzymali wyjątkowe prezenty – pamiątkowy medal, książkę „100 lat polskiej piłki ręcznej” autorstwa Władysława Zieleśkiewicza oraz album „Sto wydarzeń na 100-lecie polskiej piłki ręcznej” autorstwa Jana Korczak-Mleczki.

Gala 100-lecia Zwiazku Pilki Recznej w Polsce

Sponsorem wydarzenia było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. 

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest