Liczące blisko 200 tysięcy mieszkańców, położone w połowie drogi między Warszawą a Krakowem – dwoma największymi miastami Polski oraz obecną i byłą stolicą kraju – Kielce będą gospodarzem sierpniowych Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet do lat 18. Choć na co dzień nie znajdują się często w blasku reflektorów, gdy sprawa dotyczy piłki ręcznej, to właśnie Kielce stają się stolicą. Poznaj miasto szczypiorniaka!
Mówisz Kielce, myślisz PGE Vive Kielce. Dla kibiców szczypiorniaka jest to całkowicie oczywiste skojarzenie. Ba! W Europie mistrzowie Polski i zwycięzcy Ligi Mistrzów z 2016 roku funkcjonują stricte jako „Kielce”. To mówi samo za siebie. Właśnie dzięki sukcesom „żółto-biało-niebieskich” miasto Kielce najpierw zagościło w świadomości kibiców, by potem stać się jednym z najważniejszych punktów na mapie handballowej Europy. Potwierdzeniem tego faktu jest przyznanie Kielcom organizacji młodzieżowych mistrzostw świata. Co jest tu wartego zobaczenia? Oto dzień w Kielcach, podczas którego zakochasz się w handballu!
Halo, pobudka! Czas na poranny jogging. Pierwsza stacja: Stadion Lekkoatletyczny MOSiR, tuż obok Hali Legionów. W mgnieniu oka możesz poczuć się jak jeden z podopiecznych Talanta Dujszebajewa, kręcąc niezliczone kółka po bieżni. To właśnie tam przed każdym sezonem PGE VIVE sposobi się do zmagań. Przy odrobinie szczęścia może do nich dołączysz, mistrzowie Polski właśnie zaczęli przygotowania.
Wspomnieliśmy już o Hali Legionów. To oczywiście twierdza PGE VIVE, ale i pierwsza z dwóch aren sierpniowego turnieju, gdzie od samego rana rozgrywane będą pierwsze spotkania. Chcesz zobaczyć, gdzie najlepsi zawodnicy, najważniejsze mecze i najlepsi kibice goszczą każdego tygodnia? To pierwszy „must have” na Twojej liście.
Z Halą Legionów łączy się też jedna z najważniejszych historii w świecie piłki ręcznej: to właśnie w niej swoją kontuzję odniósł Karol Bielecki. Podczas sparingu reprezentacji Polski przeciwko Chorwatom w 2010 roku popularny „Kola” stracił oko w wyniku zderzenia z Josipem Valcicem. Kontuzja nie przeszkodziła mu jednak wrócić do gry na najwyższym poziomie. Gdy rok później rozgrywający wrócił do Hali Legionów wraz z drużyną Rhein Neckar Loewen, kieleccy kibice zgotowali mu fantastyczne powitanie i niezapomnianą oprawę. Dziś Karol Bielecki cieszy się mianem legendy światowej piłki ręcznej. W trakcie sierpniowych mistrzostw były lewy rozgrywający będzie pełnił rolę ambasadora turnieju, co daje okazję na zrobienie wspólnego zdjęcia czy zebranie autografu.
Po pierwszych porannych meczach czas udać się do centrum, samą piłką ręczną człowiek niestety nie wyżyje. Zacząć można od obiadu w „Solnej 12”, restauracji Karola Bieleckiego. Bądźcie uważni, bo w każdej chwili stolik obok może usiąść jedna z gwiazd światowej piłki ręcznej!
Po obiedzie czas na deser. To specjalność „Tiffany Cafe”. Szczególnie wśród graczy z Bałkanów jest to bardzo popularne miejsce. Wszystko zaczęło się od Rastko Stojkovica, byłej gwiazdy PGE VIVE Kielce, a przetrwało do dziś. Pośród obcokrajowców w drużynie mistrza Polski to wciąż kultowe miejsce spotkań do omawiania taktyki przy dobrej kawie.
Miasto nie kręci się jednak tylko wokół PGE VIVE. W Kielcach istnieje bowiem także i damska drużyna – Korona Handball. Panie również grają w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Zawodniczki ze stolicy województwa świętokrzyskiego z pewnością także będą aktywnie wspierać swoje młodsze koleżanki, pomostem między obiema drużynami jest bowiem Magda Więckowska – w sezonie zawodniczka Korony Handball, w sierpniu zaś jedna z liderek reprezentacji Polski do lat 18. Dla kielczan to dodatkowy smaczek turnieju.
Więcej na http://handballpoland2018.pl/ !