17 grudnia 2017

Francuzki mistrzyniami świata

W finale XXIII MŚ Niemcy 2017 Francuzki w Hamburgu wygrały z Norwegią 23:21 (11:10). Trójkolorowe odzyskały tytuł po 14 latach. W styczniu br. kibice francuscy mieli podobne powody do radości kiedy to mundial mężczyzn wygrała ekipa Nikoli Karabatica i spółki.
20171210_PF_PA805

Mecz o złoty medal miał kilka faz i zwrotów akcji. Lepiej w spotkanie weszły, broniące tytułu, faworyzowane Norweżki. Trener Francuzek, Olivier Krumbholz zmieniał taktykę np. grał na dwie obrotowe. To przynosiło efekty, gdyż Norweżki w pierwszej połowie nie potrafiły wypracować przewagi większej niż trzy bramki. Co więcej, pozwoliło to Trójkolorowym odrobić straty i wyjść na najmniejsze z możliwych prowadzenie.

Pod koniec pierwszej połowy Skandynawki występowały w podwójnej przewadze. Z tej sytuacji Francuzki wyszły obronną ręką. Skutkowało to tym, że po raz pierwszy w turnieju Norweżki przegrały pierwsze 30 minut.

Po zmianie stron przewaga Trójkolorowych wzrosła do trzech trafień. Cudów w bramce dokonywała Amandine Leynaud. Nerwy Skandynawek przekładały się na marnowanie rzutów karnych, w czym wyróżniała się Nora Mork. Norweżkom w miarę upływu czasu coraz trudniej przychodziło zdobywać bramki. Tym niemniej zdołały doprowadzić do remisu. Fani oglądali wiele interesujących akcji. Końcówka spotkania była bardzo wyrównana i emocjonująca. W finałowych minutach Francuzki miały na koncie dwa gole zaliczki i szansy na wywalczenie tytułu nie dały już sobie odebrać. Ostatnią bramkę w turnieju rzuciła Alexandre’a Lacrabere.