28 sierpnia 2017

Vive i Wisła w dobrej formie przed startem ligi

Dwa nasze eksportowe kluby pokazały się z bardzo dobrej strony w Veszprem Handball City Festival. Finał turnieju był wewnętrzną sprawą polskich drużyn. Vive Kielce wygrało z Orlen Wisłą Płock 33:28 (18:15).
handball_city_festival

Impreza została zorganizowana z okazji 40-lecia węgierskiego klubu. Telekom Veszprem – ze względu na zbieżność terminów – musiał odrzucić zaproszenie do udziału w Klubowych Mistrzostwach Świata, IHF Super Globe, w Katarze.

Turniej na Węgrzech odbywał się w formule Final4. W pierwszym półfinale zespół Piotra Przybeckiego zmierzył się z gospodarzami imprezy. Płocczanie dla zespołu Veszprem byli równorzędnym partnerem przez 60 minut. O tym, która drużyna miała zagrać w finale, rozstrzygnęły rzuty karne. W nich minimalnie lepszy okazali się wicemistrzowie Polski. Przyczyniły się do tego udane interwencje Marcina Wicharego i Adama Borbély’ego.

W drugim półfinale kielczanie zagrali z Celje Pivovarna Lasko. pierwsza połowa należała do mistrza Słowenii. Po zmianie stron kielczanie, dla których był to dopiero drugi sparing podczas okresu przygotowawczego, zagrali już lepiej i zdołali rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść, mimo że w 36. min. czerwoną kartką za faul ukarany został Mariusz Jurkiewicz, a osiem minut później z powodu gradacji kar parkiet opuścił też Mateusz Kus.
Finał kielecka drużyna rozpoczęła od prowadzenia 3:1. Przez niemal całą pierwszą połowę mistrzowie Polski utrzymywali kilkubramkową przewagę. W ich szeregach wyróżniał się zwłaszcza Marko Mamic. Nowy nabytek Vive imponował grą w defensywie. Do przerwy zespół Talanta Dujszebajewa prowadził 18:15.

Na początku drugiej odsłony tego pojedynku kilka udanych interwencji zaliczył Sławomir Szmal i kielczanie błyskawicznie powiększyli przewagę. Na kwadrans przez zakończeniem spotkania zespół ze stolicy regionu świętokrzyskiego prowadził już 30:21 i później spokojnie kontrolował sytuację na parkiecie.

Najlepszym bramkarzem turnieju został  Adam Borbély (Orlen Wisła), podczas gdy najlepszym zawodnikiem wybrano Manuel Strleka (Vive.)