11 sierpnia 2016

Jest pierwsze zwycięstwo! Egipt pokonany!

Jest pierwsze zwycięstwo polskich piłkarzy ręcznych na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro! Podopieczni Talanta Dujszebajewa dominowali nad Egiptem od początku do końca meczu i ostatecznie pokonali mistrzów Afryki 33:25! Kluczem do wygranej była dobra gra w obronie i skuteczne kontrataki. Kolejnym rywalem Biało-czerwonych będą w sobotę Szwedzi.

11/08/2016 BRAZYLIA,RIO DE JANEIRO LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE RIO 2016 MECZ PILKI RECZNEJ POLSKA-EGIPT NZ MICHAL JURECKI FOT. PIOTR NOWAK

Trzecie spotkanie na Igrzyskach Olimpijskich było dla reprezentacji Polski ostatnim dzwonkiem, by zachować szansę na awans do dalszej fazy turnieju. Już w pierwszych minutach na ławkę odesłany został Mateusz Kus, co mogło utrudnić Polakom grę w obu formacjach. Biało-czerwoni nie pozwolili jednak Egipcjanom na wypracowanie przewagi, a wynik oscylował wokół remisu.

Początkowo zawodnicy obu zespołów nie ustrzegli się niepotrzebnych błędów, które na całe szczęście nie miały wpływu na szybkość gry. Rywalizacja była dynamiczna, a za sprawą dobrze dysponowanego Michała Jureckiego, po jego czwartej bramce, w 14. minucie Polacy prowadzili już 7:4.

DSC_1768

Wraz z upływem czasu podopieczni Tałanta Dujszebajewa dyktowali tempo i narzucili własne warunki, którym Egipcjanie nie mogli sprostać. W postawie Biało-czerwonych widać było determinację oraz sportową złość, by odnieść pierwsze zwycięstwo w olimpijskim turnieju. Z dobrej strony prezentowali się także nasi skrzydłowi, którzy dzięki rozciągnięciu gry mogli wypracować pozycje lub też wykorzystać kontrataki.

Po powrocie na parkiet Egipcjanie wyszli wyżej w defensywie, czym chcieli utrudnić Przemysławowi Krajewskiemu rozgrywanie akcji. Polacy nie pozostali bierni i również podwyższyli z Mateuszem Jachlewskim na 11-12 metrze. Zabiegi te sprawiły, że zawodnicy obu drużyn nie trafiali już tak często do siatki rywala.

DSC_2623

Kolejne akcje należały już tylko do Biało-czerwonych. Szybkie rozprowadzenie piłki oraz liczne zmiany pozycji utorowały drogę do bramki Egipcjan (21:12; 40 min.). Choć później rywalizacja zaostrzyła się i posypały się dwuminutowe wykluczenia, poziom widowiska utrzymał się, a kontrolę nad wydarzeniami w dalszym ciągu mieli Biało-czerwoni.

Egipcjanie nie dawali za wygraną i starali się zmniejszyć dystans. Trener Dujszebajew zmuszony był poprosić o minutę przerwy, jednak po wznowieniu gry szczypiorniści z Afryki rzucili swoją dwudziestą bramkę, a karę otrzymał Krajewski. Na całe szczęście Polacy nie dopuścili do nerwowej końcówki, wykorzystali swoje umiejętności oraz doświadczenie, a swoje interwencje dołożył Sławomir Szmal, dzięki czemu pierwsze zwycięstwo na Igrzyskach Olimpijskich stało się faktem.