17 lipca 2016

Hiszpanki i Chorwaci na tronie

W zakończonych w niedzielny wieczór mistrzostwach świata w piłce ręcznej plażowej, rozgrywanych od 12 lipca w Budapeszcie triumfowały Hiszpanki, które w finale pokonały 2:1 broniące tytułu Brazylijki. Polki po sobotniej przegranej z Tajlandią zajęły dziesiątą lokatę. W finale rywalizacji mężczyzn pewne zwycięstwo 2:0 nad Brazylijczykami odnieśli Chorwaci.

logo MŚ w plażowej piłce ręcznej Budapeszt 2016

Pogoda nie rozpieszczała organizatorów również ostatniego dnia turnieju. Przypomnijmy tylko, że prawie wszystkie sobotnie mecze toczyły się w ulewie, w niedzielę natomiast największym kłopotem było osuszenie głównego boiska zawodów. W prace porządkowe zaangażowano wszystkich wolontariuszy, a że opady były coraz mniejsze, mecze o medale rozgrywano w znacznie lepszych warunkach niż dzień wcześniej.

W spotkaniu o najniższe miejsce na podium Węgierki uległy Norweżkom 1:2. W wielkim finale broniące tytułu Brazylijki zdeklasowały wręcz w pierwszym secie Hiszpanki, wygrywając 18:8.

– Miazga –  podsumowała przebieg tej części spotkania obserwująca widowisko Katarzyna Masłowska. Po zmianie stron Hiszpanki postawiły wszystko na jedną kartę i już po kilku minutach prowadziły różnicą sześciu punktów. Gdy Canarinhas dogoniły rywalki, wydawało się, że dziewczyny z Kraju Kawy po raz trzeci z rzędu odbiorą złote medale.

Tymczasem ambitne Iberyjki nie dały za wygraną i całkowicie zasłużenie doprowadziły do fazy play-out. W niej Brazylia musiała radzić sobie bez dwóch piłkarek ukaranych czerwonymi kartkami. Obie strony starały się blokować rzuty rywalek daleko poza polem bramkowym. W tym elemencie lepsze znów okazały się Europejki, dla których to drugi medal  w historii mistrzostw świata i pierwsze złoto.

Najlepsze zespoły turnieju w Budapeszcie zobaczymy za rok we Wrocławiu  na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich.