10 kwietnia 2016

Kw. do IO: Trzecie miejsce w turnieju dla Macedonii

Reprezentacja Macedonii zakończyła zmagania w rozgrywanym w Gdańsku turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich na 3. miejscu. W ostatnim spotkaniu pod wodzą Ivicy Obrvana Macedończycy zwyciężyli z Chile 30:27 (17:14).

Niedzielne spotkanie w Ergo Arenie było czasem pożegnań w reprezentacji Macedonii. Po sobotniej klęsce z Tunezją do dymisji podał się prowadzący zespół Chorwat Ivica Obrvan, a zakończenie występów w drużynie narodowej zapowiedział Naumcze Mojsowski. Wieloletni lider macedońskiej kadry specjalnie na niedzielne starcie z Chile otrzymał opaskę kapitana od Kiryła Łazarowa. Podczas meczowej prezentacji nie krył łez wzruszenia, podobnie było i po zakończeniu zawodów, gdy odbierał nagrodę dla najlepszego zawodnika.

Zwycięstwo nad Chilijczykami nie przyszło bałkańskiej drużynie łatwo. Trener Obrvan w wyjściowym składzie umieścił głównie zmienników – szansę dostali m.in. Wlatko Mitkow i Gocze Oljeski, a także Nikola Markoski i Nikola Kosteski, którzy w niedzielę dołączyli do zespołu. Po dobrym starcie – w 13. minucie Macedonia prowadziła 8:5, Chilijczycy ruszyli w pogoń.

Ataki zespołu z Ameryki Południowej napędzał Erwin Feuchtmann, a skuteczny był również Rodrigo Salinas. Tuż po upływie kwadransa spotkania zespół Mateo Garraldy zbliżył się do rywali na dystans jednej bramki i przez kolejne 20 minut prowadził z Macedończykami wyrównaną walkę.

Po upływie 37. minuty zawodów podopieczni trenera Obrvana wrzucili jednak wyższy bieg. Korzystając na pomyłkach oraz prostych stratach rywali, Macedończycy w ciągu kilku ataków zbudowali pięciobramkowe prowadzenie (24:19). Świetnie grą drugiej linii dyrygował Mojsowski, w rzutach z lewego skrzydła nie mylił się Gocze Oljeski.

W 48. minucie przewaga Macedończyków wzrosła do siedmiu goli (27:20) po tym, jak Rene Olivę pokonał Nikola Kosteski. W końcowych minutach spotkania Chilijczycy próbowali jeszcze odwrócić losy meczu, w 59. minucie doprowadzając nawet do stanu 27:29, lecz ich rywale spokojnie kontrolowali przez ten czas wydarzenia na parkiecie. Wkrótce wynik spotkania ustalił Filip Mirkulowski.