9 kwietnia 2016

Kw. do IO: Tunezja zagra na igrzyskach w Rio!

Reprezentacja Tunezji pokonała Macedonię 32:26 (17:10) i jako pierwsza drużyna z turnieju kwalifikacyjnego w Gdańsku zapewniła sobie awans do Igrzysk Olimpijskich 2016. Triumf wicemistrzów Afryki oznacza, że Polakom do wywalczenia biletów do Rio de Janeiro wystarczy zwycięstwo nad Chile.

_DSC8506

Ekipa trenera Hafedha Zouabiego losy rywalizacji rozstrzygnęła już w trakcie premierowego kwadransa pojedynku. Tunezyjczycy imponowali w tym okresie tak doskonałą grą w defensywie, jak i bardzo wysoką skutecznością w ataku. W efekcie w 14. minucie prowadzili już 10:3. Macedończycy z tak fatalnego startu nie otrząsnęli się do końca pojedynku.

Wicemistrzowie Afryki spotkanie rozpoczęli od dwóch goli Oussamy Hosniego oraz trafienia Waela Jallouza, dzięki czemu w 4. minucie wygrywali 3:0. Tunezyjczykom dominowali, a problemów nie sprawiała im nawet gra w osłabieniu – Macedończycy mimo liczebnej przewagi stracili wkrótce dwie kolejne bramki, nie pomogły im również uwagi od trenera Obrvana, który poprosił o czas.

_DSC8187

Do przerwy tunezyjska drużyna zdołała utrzymać siedmiobramkową przewagę (17:10). Spora w tym zasługa wspomnianego już Hosniego, Sobhiego Saieda oraz Oussamy Boughanmiego, którzy regularnie pokonywali Nikolę Mitrewskiego. Macedończycy mylili się na potęgę – dwóch rzutów karnych nie wykorzystał Kirył Łazarow, a cała druga linia zespołu funkcjonowała wyjątkowo przeciętnie.

Bałkański zespół odzyskał nieco nadziei na odwrócenie losów rywalizacji dopiero na kwadrans przed końcem starcia. Po golu Filipa Mirkulowskiego przewaga Tunezji zmalała do czterech goli (18:22), wcześniej zza dziewiątego metra w końcu przebił się Łazarow. Na trybunach ożyła nawet blisko 200-osobowa grupa kibiców z Macedonii, lecz Tunezyjczycy wkrótce rozwiali nadzieje rywali, w 49. minucie powiększając prowadzenie do stanu 25:19.

_DSC8352

Podopieczni trenera Zouabiego do końca spotkania kontrolowali już wynik rywalizacji i po raz piąty w historii wywalczyła kwalifikację na igrzyska olimpijskie. Macedończycy pozostaną w walce o wyjazd do Brazylii jedynie w przypadku porażki Polaków z Chile. Biało-Czerwonym wygrana da natomiast awans do Rio.