Organizatorzy Mistrzostw Europy Polska 2016 zafundowali widzom niezwykle efektowną, kilkunastominutową ceremonię otwarcia turnieju.
Na początek wszystkich z telebimu przywitał Jean Brihault, prezydent Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej.
Pokaz zaczął się od multimedialnej podróży, która przedstawiła historię piłki ręcznej w Polsce. To już niemal sto lat sportowej tradycji, poczynając od pierwszego oficjalnego meczu, który na ziemiach polskich rozegrano w roku 1918. Na przestrzeni wieku reprezentacje naszego kraju odniosły znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej. Męska reprezentacja, jeszcze w jedenastoosobowej odmianie szczypiorniaka, dwukrotnie finiszowała na czwartym miejscu w mistrzostwach świata. W 1976 roku, już w „siódemce” sięgnęli po brązowy medal w najważniejszej z rywalizacji – Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu, by w 2007 roku sięgnąć po kolejne trofeum – wicemistrzów globu! Mistrzostwa Świata 1982, 2009 oraz 2015 przyniosły Polsce brązowe medale. Nadal jednak brakuje krążka mistrzostw Europy.
Poczujmy emocje, napiszmy wspólnie historię!
Do legendy polskiego sportu przeszły już słynne słowa Bogdana Wenty “Mamy 15 sekund, to dużo czasu” – z meczu z Norwegią podczas mistrzostw świata w Chorwacji w 2009 roku. Właśnie tą sekwencją zakończyła się pierwsza część pokazu.
Region Małopolska i Miasta Gospodarze
Po przypomnieniu sukcesów polskiej piłki ręcznej, widzowie mieli okazję podziwiać uroki Małopolski! Goszczący mistrzostwa region Małopolska to bogactwo i unikatowość dziedzictwa, wysoki potencjał przyrodniczy i geograficzny, najwyższej klasy zabytki, historyczne instytucje kultury i wielowiekowa tradycja. Małopolska to prężny ośrodek naukowy i badawczy, kreator nowoczesnych technologii przyjaznych dla środowiska, to region ludzi młodych, to bijące serce kraju, kwintesencja polskości i europejskości.
Nie był to koniec naszej multimedialnej przygody. Po zapoznaniu się z bogactwem regionu Małopolski, kibice przenieśli się w podróż po miastach, będących gospodarzami Mistrzostw Europy: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku. Poza prezentacją Miast Gospodarzy, była okazja do zobaczenia występów artystycznych reprezentantów, każdego z Miast-Gospodarzy. Kraków reprezentowali Ambasadorzy Mistrzostw Europy w piłce ręcznej, Montion Trio. Polskie Trio akordeonowe w składzie Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści, laureaci bardzo wielu prestiżowych nagród. Katowice muzycznie przedstawił kolejny z Ambasadorów EURO2016, Marcin Wyrostek z zespołem. Jest on akordeonistą – zwycięzcą polskiej edycji programu Mam Talent oraz wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wrocław zaprezentował inny z przedstawicieli Ambasadorów Mistrzostw Europy w piłce ręcznej, L.U.C. Łukasz Rostkowski – związany z Wrocławiem kompozytor, autor tekstów, wokalista, performer, magister prawa oraz reżyser wielu projektów audiowizualnych. Muzyczną prezentację miast, zakończył występ reprezentanta Gdańska – Igora Faleckiego. Igor to czternastoletni perkusista, który uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Gdańsku.
To nie był koniec atrakcji! Zanim rozpoczęło się widowisko sportowe z udziałem reprezentacji Polski i Serbii, goście Tauron Arena Kraków byli świadkami innego meczu – wirtualnego! Artyści Art Project Ballet uraczyli niezapomnianym pokazem.
“Come play with us”
Ceremonię otwarcia mistrzostw Europy zwieńczył występ Miki Urbaniak. Urodzona w Nowym Jorku, córka gigantów jazzu – Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka jest Ambasadorką Krajową Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016, oraz współautorką i wykonawczynią hymnu mistrzostw – utworu “Come play with us” – wspólnego dzieła Miki, Michała Urbaniaka i Victora Daviesa.