8 stycznia 2016

Zwycięstwo na początek. Polska-Brazylia 27:23

W swym pierwszym występie w ramach turnieju towarzyskiego w Irun reprezentacja Polski pokonała Brazylię 27:23 (14:9). Mecz rozgrywany był w bardzo szybkim tempie, jednak to Biało-czerwoni cały czas utrzymywali przewagę kilku bramek nad przeciwnikami. Trener Michael Biegler sprawdził m.in. trzech środkowych rozgrywających – grę naszego zespołu prowadzili na zmianę Rafał Gliński, Bartosz Konitz i Michał Szyba. Wysoką formą imponowali przede wszystkim Przemysław Krajewski oraz Piotr Wyszomirski. Kolejnymi rywalami Polaków będą w sobotę Szwedzi.

Spotkanie otwierające turniej w Irun rozpoczęło się od szybkich i efektownych akcji zawodników obu drużyn. Brazylijczycy prezentowali wysoką obronę, na co Polacy odpowiedzieli współpracą z Kamilem Syprzakiem. Na drugie koło wbiegał również Jakub Łucak, dzięki czemu więcej miejsca mieli dla siebie rozgrywający. W 8. minucie karę dwóch minut otrzymał Syprzak, jednak Biało-czerwoni utrzymali się na prowadzeniu (5:4; 10 min.).

Gospodarze zbliżających się Mistrzostw Europy grali spokojnie, dobrze współpracując ze sobą, co skutkowało powiększeniem przewagi nad rywalem. Sytuacji nie wytrzymał szkoleniowiec zespołu z Ameryki Południowej, który poprosił o czas. Z przerwy skorzystał także Michael Biegler, bowiem po powrocie na parkiet w jego zespole doszło do kilku zmian.

Polacy grali poprawnie, w ataku starając się urozmaicić każdą kolejną akcję. Nie można było tego powiedzieć o przeciwnikach, którzy popełniali coraz to więcej błędów własnych (13:7; 24 min.). Choć przydarzały się one również Biało-czerwonym, przewaga nie uległa zmianie.

Na drugą połowę Brazylijczycy zmienili system gry w obronie, nie wychodząc wyżej pod polskich rozgrywających. Gra była wyrównana, a pięciobramkowa różnica w wyniku utrzymywała się przez kolejne minuty. Przełamał to dopiero Henrique Teixeira, którzy rzutem z podłoża pokonał Piotra Wyszomirskiego (19:15; 30 min.).

Chcąc pobudzić swoich zawodników do walki i zmotywować do dalszej pracy, trener Biegler poprosił o minutę przerwy. Przyspieszenie oraz nieco większa agresja miały swoje odzwierciedlenie w postawie i wyniku, bowiem na tablicy ponownie widoczna była pięciobramkowa przewaga Polaków.

Z dobrej strony prezentował się Przemysław Krajewski, który nie dość, że był skuteczny, to jeszcze wykazywał się kreatywnością i indywidualnymi akcjami. Mimo to, na dziewięć minut przed końcem, przewaga Biało-czerwonych stopniała do trzech trafień.

Wspaniałe interwencje Piotra Wyszomirskiego oraz dobre rozegranie akcji przez Rafała Glińskiego sprawiły, że wraz z upływem czasu zwycięstwo podopiecznych Bieglera było coraz bardziej realne. Gra bez piłki była kluczowym elementem w ataku przeciwko wysokiej defensywie Brazylijczyków i pozwoliła sięgnąć po pierwsze zwycięstwo w turnieju.