– To ogromny sukces polskiej piłki ręcznej! Przed nami kolejna wielka impreza sportowa, w 2023 roku będziemy gościć w naszym kraju najlepszych szczypiornistów świata, a przecież już w styczniu 2016 roku w Polsce odbędą się mistrzostwa Europy seniorów. Dziękuję Szwedzkiej Federacji, która jest niezwykle odpowiedzialnym i doświadczonym partnerem – mówi prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki o zwycięstwie kandydatury Polski i Szwecji w wyścigu o organizację mistrzostw świata mężczyzn w roku 2023.
Przypomnijmy, że decyzją Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej, podczas odbywającego się w Soczi XXXV Kongresu IHF, Polska i Szwecja zorganizują czempionat globu właśnie w roku 2023.
Wcześniejsze turnieje finałowe mistrzostw świata mężczyzn odbędą się kolejno we Francji (2017r.), Danii i Niemczech (2019r.) oraz w Egipcie (2021r.).
Ostateczna decyzja co do miejsca rozegrania meczu finałowego MŚ 2023 jeszcze nie zapadła.-
– Podczas prezentacji naszej kandydatury zapowiedzieliśmy jednak, że jeżeli w Warszawie powstanie obiekt, który będzie mógł pomieścić ponad 22.000 widzów to finał odbędzie się właśnie w stolicy Polski. Szwedzi zaakceptowali to rozwiązanie – wyjaśnia Kraśnicki.
We wstępnej aplikacji jako miasta gospodarze MŚ 2023 po polskiej stronie wskazane zostały Łódź, Gdańsk, Katowice, Gliwice i Kraków.
W bezpośrednim starciu o prawo organizacji turnieju w roku 2023 kandydatura Polski i Szwecji przebiła propozycję Węgrów.
– Nasza prezentacja i warunki, które zaproponowaliśmy były lepsze od tych proponowanych przez węgierską federację. Atutem Węgrów były na pewno rozwiązania logistyczne, mniejsze dystanse między obiektami. Szwedzi to znakomity i doświadczony partner, na którego na przestrzeni lat zawsze mogliśmy liczyć, to zwycięstwo to nasz wspólny sukces – tłumaczy sternik ZPRP.
– Duże podziękowania należą się firmie Dentsu Aegis Network – partnerowi marketingowemu Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz narodowemu dostawcy EHF Euro 2016, która przygotowała naszą aplikację oraz prezentację polsko-szwedzkiej kandydatury. Przedstawiciel Dentsu Aegis Network – Isobar Polska, pan Jan Mosiejczuk był członkiem polskiej delegacji na Kongres IHF w Soczi – dodaje.
– Starania Związku Piłki Ręcznej w Polsce o organizację MŚ nie byłyby możliwe bez wsparcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – sponsora strategicznego polskiej piłki ręcznej. Logotyp PGNiG był stale wyeksponowany podczas naszej prezentacji w Soczi. – podkreśla na zakończenie prezes Kraśnicki.
notował Jan Korczak-Mleczko