7 października 2015

Planowe zwycięstwo nad Finlandią, teraz czas na Słowację

W swym premierowym występie w ramach kwalifikacji do finałów ME 2016 Polki pokonały w Lubinie Finlandię 29:12 (13:8). To było pewne zwycięstwo podopiecznych Kima Rasmussena, choć po pierwszym kwadransie spotkania Biało-czerwone dosyć niespodziewanie przegrywały 4:5. Później nie dały już jednak rywalkom żadnych szans, pozwalając przyjezdnym na zdobycie po przerwie ledwie czterech bramek. Już w sobotę niezwykle ważny mecz wyjazdowy przeciw Słowaczkom.

owen

Spotkaniem z teoretycznie najsłabszą w grupie Finlandią rozpoczął się marsz Polek po awans na Mistrzostwa Europy 2016. Debiut Biało-czerwonych na hali w Lubinie obserwował komplet kibiców, którzy jednocześnie mieli okazję do zakupu biletów na organizowane w Polsce Mistrzostwa Europy Piłkarzy Ręcznych. Umożliwiło to specjalne stoisko firmy ebilet.pl. Poczynania swoich reprezentacyjnych koleżanek śledziły z trybun także Kinga Grzyb oraz Kinga Achruk.

2015.10.07 PILKA RECZNA KOBIET POLSKA - FINLANDIA KWALIFIKACJE DO MISTRZOSTW EUROPY 2016 HANDBALL 2016 WOMENS CHAMPIONSHIP QUALIFICATION EUROPE N/Z FOT TOMASZ FOLTA / PRESSFOCUS

Zdecydowanymi faworytkami były gospodynie, choć na pełnię umiejętności Polek należało trochę poczekać. Pierwsze minuty nie były bowiem zbyt udane, do czego przyczyniła się bramkarka Finek, Sonja Koskinne. Zawodziła skuteczność i gdyby nie błędy przyjezdnych, sytuacja nie byłaby zbyt wesoła. Gdy do remisu doprowadziła Alexandra Ross, o czas poprosił trener Kim Rasmussen (2:2; 12 min.).

Gra Polek wymagała spokoju i konsekwencji, jednak w zamian Biało-czerwone serwowały kibicom wyrównane spotkanie. Można było spodziewać się, że z czasem gospodynie wskoczą na właściwe tory i zdominują wydarzenia na boisku. Tak też stało się w ostatnich dziesięciu minutach pierwszej połowy, podczas których Polki przyspieszyły i zeszły do szatni z pięcioma bramkami zaliczki. Duża w tym zasługa współpracy z Patrycją Kulwińską.

PA3_7193

Po powrocie nasze reprezentantki również potrzebowały kilku akcji, by wejść we właścwy rytm. Przewaga rosła jednak z każdą minutą, a końcowe zwycięstwo podopiecznych Rasmussena było niezagrożone. Pozwoliło to trenerowi przeprowadzić zmiany w składzie, dzięki czemu w biało-czerwonych barwach zadebiutowała Katarzyna Pasternak, a po dłuższej nieobecności powróciła Patrycja Królikowska.

PA3_7332

Ostatni kwadrans był już jedynie wyczekiwaniem gwizdka oznaczającego koniec spotkania. Finki popełniały kolejne błędy, natomiast rozluźnione i spokojne Polki stawiały twarde warunki w defensywie i imponowały rzutami z drugiej linii lub indywidualnymi akcjami. Biało-czerwone zrobiły więc pierwszy krok do awansu na Mistrzostwa Europy 2016. Najlepszą zawodniczką spotkania w polskiej drużynie została wybrana Patrycja Kulwińska. Kolejne spotkanie już w sobotę na Słowacji.

Polska – Finlandia 29:12 (13:8)

Polska: Malkiewicz, Wysokińska – Kulwińska 6, Kudłacz 5, Kobylińska 5, Niedźwiedź 3, Pielesz 3, Kołodziejska 3, Stasiak 2, Stachowska 1, Sadej 1, Zych, Jochymek, Pasternak, Królikowska.

Finlandia: Koskinen, Roos – Cainberg 5, Lonnborg 2, Roos 2, Hilli 1, Lindholm 1, Kulju 1, Lillqvist, Lindahl, Narakka, Holopainen, Harri, Genberg, Gammals, Lindholm.

Sędziowali: Dennis Engkebolle Stenrand oraz Anders Kaerlund Birch (Dania).

Widzów: 3400.