14 grudnia 2006

ME: miejsca w półfinałach już zajęte

Polska wygrała w Goeteborgu z Austrią 33:24 w ostatnim meczu grupy I drugiej rundy turnieju finałowego mistrzostw Europy piłkarek ręcznych i w końcowej klasyfikacji zajęła ósme miejsce. W sobotnich półfinałach spotkają się obrońca tytułu mistrzowskiego – Norwegia z Francją oraz Niemcy z Rosją. Karolina Kudłacz z 48 bramkami prowadzi w klasyfikacji najlepszych strzelczyń.

W meczu o piąte miejsce zagrają Szwecja z Węgrami. Stawką tego ostatniego spotkania będzie kwalifikacja do mistrzostw świata 2007 i mistrzostw Europy 2008. Jest więc o co walczyć. W MŚ, które odbędą się we Francji udział mają zagwarantowany gospodynie, broniąca tytułu Rosja oraz trzy inne najlepsze zespoły z ME?2006.
Po Polkach na parkiet w Goeteborgu wyszły Niemki z nadziejami na półfinał i Macedonki – najsłabsze w grupie. Drużyna naszych zachodnich sąsiadów wykorzystała szansę, zwyciężając gospodarza ME?2008 – 23:20, choć w pierwszej połowie, zakończonej remisem 10:10, nie za bardzo mogła sobie poradzić z ambitnie grającymi Macedonkami. Trzybramkowe prowadzenie uzyskała po raz pierwszy w 38. minucie (15:12) i potem pilnowała zdobyczy.

W tej sytuacji wynik ostatniego spotkania nie miał specjalnego znaczenia, a na boisku pojawiły się mistrzynie Europy Norweżki i brązowe medalistki ME 2004 i MŚ 2005 Węgierki. W meczu o prestiż lepsze okazały się Skandynawki, które wygrały 34:31.

Tymczasem w grupie II w Sztokholmie losy awansu do walki o medale ważyły się do ostatniej chwili. Rosjanki miejsce w czołowej czwórce miały zapewnione, o drugie miejsce w tabeli rywalizowały Francja, Hiszpania i gospodarz turnieju Szwecja.

Już w pierwszym meczu sporo się wyjaśniło – rewelacyjnie spisujące się do tej pory Szwedki uległy jednak Francji 23:28. Francuzka Isabelle Wendling zdobyła cztery z pięciu w całym meczu bramek w końcowych ośmiu minutach, przechylając szalę zwycięstwa na stronę swojej drużyny.

Następnie na boisko weszły Chorwatki oraz zdobywczynie złotych medali na wszystkich najważniejszych imprezach w tej dyscyplinie, w tym trzech na ostatnich igrzyskach – Dunki. Doszło do kolejnego blamażu zespołu skandynawskiego, który przegrał 22:26 i zajął… ostatnie miejsce w tabeli.

Na zakończenie rywalizacji w drugiej rundzie turnieju finałowego ME Rosja grała z Hiszpankami, które musiały wygrać aby przejść do półfinału. Mistrzynie świata jednak nie odpuściły meczu zwyciężając 31:24. Przegrana zepchnęła zespół z Półwyspu Iberyjskiego na przedostatnie miejsce w tabeli.