28 lutego 2007

Od Szczypiorna do Kolonii

W stołecznym Muzeum Niepodległości została otwarta wystawa „Od Szczypiorna do Kolonii. Z dziejów polskiej piłki”. Honorowym gościem uroczystości był Damian Wleklak, wicemistrz świata 2007. Andrzej Kraśnicki prezes ZPRP zapowiedział, że Związek w przyszłym roku planuje zorganizować mecz Polska-Reszta Świata.

Fot. ZPRP/ Damian Wleklak - honorowy gość wystawy

Uroczystość rozpoczęła się premierowym pokazem filmu z przywitania drużyny wicemistrzów świata w Warszawie. Wśród zwiedzających były m.in. dziewczęta z UKS Trójka Sochaczew, które z zapartym tchem chłonęły historię i karnie stały w kolejce po autografy Damiana Wleklaka.

   
„W tym roku mamy 50-lecie nazwy Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Za rok będziemy obchodzili 80-lecie zorganizowanego szczypiorniaka w Polsce oraz 90-lecie piłki ręcznej na ziemiach polskich. Daty przełomowe. Dobrze byłoby to odpowiednio podsumować. Najpiękniejszym zapisem byłby medal olimpijski w Pekinie. Przyszłoroczne jubileusze chcemy zorganizować w Szczypiornie, w Kaliszu. W miejscowej hali jednej z najpiękniejszych w Polsce, oddanej do użytku w ubiegłym roku, planujemy mecz Polska-Reszta Świata” – powiedział prezes Kraśnicki otwierając wystawę.

Fot. ZPRP/ Dawnych wspomnień czar

Ekspozycja zawiera m.in. reprodukcje fotografii z obozu jenieckiego w Szczypiornie, gdzie zaczęły się dzieje polskiej piłki ręcznej. Prezentowane są fotosy z odmiany dyscypliny 11-osobowej rozgrywanej na boiskach piłkarskich,  a także zdjęcia z mistrzostw świata 2007. Najcenniejszym eksponatem wśród pucharów, dyplomów, proporczyków, plakatów i odznaczeń jest kryształowy medal za wicemistrzostwo świata wywalczone w Niemczech.         

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest