13 czerwca 2007

Agrykola planuje szkolenie dziewcząt

Wychowankowie WCSM Agrykola, bliźniacy z rocznika 90’ – Marcin i Arek Prokopowie to aktualni mistrzowie Polski w kategorii juniorów młodszych. Tytuł zdobyli wraz z drużyną Juranda Ciechanów. Z dyrektorem stołecznego klubu Mirosławem Robakiem rozmawia m.in. o możliwościach gry, w tym również dziewcząt, w sekcji piłki ręcznej Jakub Eliasz.

Jaka jest struktura klubu?
MIROSŁAW ROBAK: WCSM (Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego) Agrykola jest to placówka oświatowa, która prowadzi zajęcia, natomiast MKS Agrykola jest to klub, który bierze udział w rozgrywkach ligowych. Są to dwa twory, które współdziałają jako Agrykola. Natomiast struktura klubu jest taka, że w WCSM pracują tylko osoby, które mają uprawnienia instruktorskie, bądź trenerskie. Żaden inny człowiek nie może zostać zatrudniony do prowadzenia zajęć z dziećmi w naszym klubie.

Ile jest sekcji w klubie?
Dwie: piłki ręcznej i piłki nożnej.

Z ilu grup składa się sekcja piłki ręcznej?
Jak na razie grup jest 10. Od przyszłego sezonu będzie przynajmniej jedna, może dwie więcej, ponieważ planujemy utworzenie również grupy żeńskiej.

Czy są plany założenia seniorskiej sekcji w Agrykoli?
Na razie nie, bo nie mamy własnej hali. Placówka oświatowa sobie nie może na takie rzeczy pozwolić. A MKS Agrykola jest tworem typowo młodzieżowym. Ambicje seniorskie trzeba alokować w Warszawiance. Lepiej żeby był jeden dobry zespół seniorski niż trzy słabe. Oczywiście potrzeba założenia zespołu drugoligowego niedługo wystąpi, ponieważ dwa roczniki wejdą w wiek juniora starszego i zespół będzie liczył ok. 30 zawodników. Wtedy faktycznie zespół drugoligowy przydałby się dla tych chłopaków, żeby mogli się ogrywać i łapać doświadczenie. Póki, co nie mamy własnej hali, więc nie ma się co szarpać na zespół seniorski.

Z jakich obiektów sportowych korzysta Agrykola?
Kluczowym obiektem jest oczywiście dla nas hala Warszawianki, z której korzystamy w ramach umowy współpracy z tym klubem. Korzystamy również z hali sportowej przy szkole nr 280 i z hali przy Gimnazjum nr 10.

Czy myślicie o wybudowaniu własnej hali?Oczywiście. Chcemy wybudować halę dla Agrykoli. Szukamy miejsca przy Trasie Łazienkowskiej nad Wisłą, a jak nie to wybudujemy halę przy szkole w pobliżu Agrykoli. Być może będzie to ulica Dolnośląska, bo jest tam miejsce i mamy już projekt hali. Planujemy wybudowanie tego obiektu dla piłki ręcznej w ciągu trzech lat. Jeżeli chodzi o piłkę nożną, to powstanie boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem na terenach nadwiślańskich. Jednakże kluczową sprawą dla nas jest hala!

Jakie są osiągnięcia dotychczasowe zawodników Agrykoli i jakie są wobec nich oczekiwania?Jeżeli chodzi o Agrykolę, to nie mamy jakichś wielkich ambicji, bo i nie mamy wielkich możliwości. Mamy tylko boisko tartanowe, reszta opiera się na Warszawiance. Dla nas znalezienie się w ósemce w kraju jest sukcesem. A tak naprawdę sukcesem dla klubu jest wychowanie gracza do ekstraklasy albo reprezentacji. Czasami grupa jest przeciętna, ale jednostkę można wyszkolić, i właśnie taka jest nasza rola – wychować gracza dla Warszawianki.

Co składa się na budżet klubu?
Działalność klubu opiera się na pieniądzach z miasta i na opłatach członkowskich. Rodzice płacą składki w wysokości 30zł miesięcznie na drużynę, jeśli gra ona w rozgrywkach. Samo członkostwo w klubie jest bezpłatne, jednakże pobieramy tą opłatę, gdyż zebrane pieniądze wspomagają klub w związku z ponoszonymi kosztami np. przy wyjeździe do innego miasta na mecz ligowy. Agrykola niestety nie ma żadnych sponsorów. Mieliśmy kiedyś firmę, która kupowała nam sprzęt dla zawodników, była to firma gastronomiczna Gastropol. Jednakże przepisy finansowe, które się pojawiły uniemożliwiają w tej chwili jakąkolwiek współpracę sponsorską w takim drobnym stopniu jak to miało miejsce.

W jaki sposób i w jakim wieku najlepiej zapisać się do Agrykoli?
Najlepiej w czwartej, piątek klasie szkoły podstawowej. Niemcy zaczynają szkolenie podobno już w drugiej klasie, ale my nie mamy jeszcze takich możliwości. Jeżeli chodzi o zapisanie, to wystarczy do nas zadzwonić, my skierujemy do trenera odpowiedniej grupy wiekowej.

Czy jest już może jakiś utalentowany piłkarz, który wyróżnia się umiejętnościami?
Tak, na pewno obydwaj bliźniacy z rocznika 90’ – Marcin i Arek Prokopowie. Aktualnie zdobyli Mistrzostwo Polski z drużyną Juranda Ciechanów.

Życzę jak najwięcej utalentowanej młodzieży i powodzenia w rozgrywkach juniorskich.
Dziękuję bardzo za rozmowę.

Jakub Eliasz

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest