19 czerwca 2007

Srebrne Cracow Ladies

W Krakowie odbyty się IV Mistrzostwa Europy Masters" w pitce ręcznej, w których wystąpiło 46 zespołów (w czterech kategoriach wiekowych) z 16 krajów. Były to drużyny miast bądź regionów, bo taka jest konwencja tych mistrzostw, w których nie występują reprezentacje narodowe – pisze „Sport”.

Nie brakowało jednak gwiazd z dawnych lat. W mistrzostwach wystąpiło dziewięcioro olimpijczyków. Stanka Bozović i Jadranka Jeż, reprezentujące Hypo XXXL Wiedeń, które graty na igrzyskach Barcelonie i Sydney. Siedmiu olimpijczyków było natomiast u panów. Dwóch Duńczyków, Michael Fenger i Morgens Jeppesen, Chorwat Jurica Pavo, reprezentujący w krakowskich zawodach jeden z zespołów z Włoch. A także czwórka Polaków – trzej byli szczypiorniści Hutnika Kraków: Jan Wojciech Gmyrek, który uczestniczył w igrzyskach w Monachium i Montrealu oraz Jerzy Garpiel i Zbigniew Gawlik, oraz byty zawodnik Korony Kielce, Zbigniew Ttuczyński.

– Wspaniała zabawa – mówił rozradowany Jerzy Garpiel – Sił i zdrowia jest oczywiście mniej, ale myśl, umiejętności techniczne, a także chęci – pozostały. Spotkałem wielu zawodników z innych krajów, przeciw którym kiedyś występowałem. Najczęściej nasze rozmowy dotyczyły wydarzeń sprzed lat. Na parkiecie toczyła się zacięta walka prowadzona fair, ale byt i niechlubny wyjątek, gdy jeden z zawodników uderzył sędziego.

Nie brakowało też dramatycznych spotkań, jak choćby finał w kategorii mężczyzn ponad 45 lat, pomiędzy MHK Martin, a Budapest Old Boys. Słowacy objęli prowadzenie 5:0 i taką przewagę utrzymywali bardzo długo, ale ich przeciwnicy ostatecznie doprowadzili do remisu 11:11 (7:3). W serii karnych ostatni rzucał jeden z Węgrów, który nie trafił w bramkę i zwyciężyli Słowacy 4:3. W tej kategorii z polskich zespołów najlepiej spisał się Śląsk, zajmując piąte miejsce. W finale kategorii ponad 35 lat Mesikapp (Hiszpania) pokonał HIK Kopenhaga 15:10 (5:4). Siódmy byt nowohucki Fred Team.

Najlepszą polską drużyną były Cracow Ladies, które występowały w kategorii ponad 43 lata. Wbrew nazwie była to ekipa ponadregionalna, gdyż grały w niej zawodniczki z Krakowa, Śląska i Tarnowa, min.: Małgorzata Aftyka, Maria Karaś, Beata Filip-Golik, Małgorzata Hołda. W finale uległy one Lesz Vigasz (Węgry) 8:15 (2:7). W + 33 Dunki z Fredrik Sbeag pokonały Angyalok Budapeszt 16:15 (10:9).

Bogdan Przybyło

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest