3 lipca 2007

Zmarł Staffan Holmqvist

Środowisko piłki ręcznej poniosło wielką stratę. Pod koniec czerwca w wieku 64 lat zmarł nagle Staffan Holmqvist wiceprezydent, od 2000 r., Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF), były, w latach 1991-2003, prezydent Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF), prezydent Szwedzkiej Federacji. Działacz ze Skandynawii był bardzo przychylny polskiej piłce ręcznej.

Staffan Holmqvist w całym dorosłym życiu był mocno zaangażowany w rozwój piłki ręcznej. Był współorganizatorem wielu imprez wysokiej rangi, włącznie z Mistrzostwami świata i Europy.

„To dla mnie duży wstrząs. Przecież to stosunkowo młody człowiek, nie miał jeszcze 65 lat – powiedział Janusz Czerwiński, honorowy prezes ZPRP. – Była to osoba bardzo życzliwa wobec innych, obiektywna, pracowita, kochająca piłkę ręczną. Był chyba najsympatyczniejszym człowiekiem jakiego znam z naszej dyscypliny. Zawsze służył pomocą. Jego głos był niezwykle pomocny przy przekazaniu Polsce organizacji juniorskich a także młodzieżowych Mistrzostw Europy”.

Staffan Holmqvist w październiku 2006r. był gościem honorowym na spotkaniu w Warszawie z okazji 70-lecia jubileuszu prof. Czerwińskiego. Powiedział wówczas: "Polski sport, a w szczególności piłka ręczna cieszy się międzynarodowym uznaniem. Duża w tym zasługa prof. Czerwińskiego, któremu zależało na czymś więcej niż tylko wygrać czy przegrać. Dla niego nie liczyły się tylko strzelone bramki, ale też wartości moralne i etyczne. Pod takim przywództwem rodzą się doskonałe relacje w drużynie. Jego reprezentacja to byli zawodnicy pod każdym względem doskonali – sportowym, organizacyjnym oraz relacji międzyludzkich".

Fot./ZPRP
Fot. Staffan Holmqvist (z lewej)

Wiadomość o śmierci z dużym smutkiem przyjął prezydent EHF Tor Lian. „Pracowaliśmy razem przez lata na zasadach partnerskich. Piłka ręczna zawsze była u niego na pierwszym miejscu. Był bardzo zaangażowany w sport. Zawsze miał czas dla spraw dużej i małej wagi. Swoją pracą zapisał się na kartach historii. Należał do pionierów piłki ręcznej. Tego się nie zapomina” – wspomniał Holmqvista prezydent EHF.  

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest