8 sierpnia 2007

Rok do Pekinu

Dokładnie na rok przed rozpoczęciem XXIX Igrzysk Olimpijskich, w Pekinie na Placu Tiananmen odbyła się wielka gala. Głównym punktem programu dwugodzinnych uroczystości było uruchomienie zegara, który odliczać będzie czas do zapalenia znicza olimpijskiego 8 sierpnia 2008 roku. W Centrum Olimpijskim w Warszawie z tej okazji zorganizowano spotkanie z udziałem najwyższych polskich władz sportowych i ambasadora Chin.

Fot. ZPRP/ Elżbieta Jakubiak (minister sportu i turystyki), Adam Krzesiński (sekretarz generalny PKOl), ambasador Chin

Wielki telebim ustawiony w holu PKOl pokazywał bezpośredni przekaz telewizyjny ze stolicy Chin. Gospodarze najbliższych igrzysk w kolorowym korowodzie zaprezentowali próbkę swoich niemałych możliwości, przygotowali m.in. występy zespołów tanecznych i piosenkarzy. Chóralnie odśpiewano przygotowany na tę okazję hymn "Jesteśmy gotowi". Na placu zgromadziło się ponad milion mieszkańców Pekinu, którzy na zakończenie obejrzeli efektowny pokaz sztucznych ogni.

Fot. ZPRP/ Telebim w PKOl

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Jacques Rogge oficjalnie wystosował do 205 narodowych komitetów zaproszenie do udziału w przyszłorocznej imprezie. Do stolicy Chin na uroczystości przyjechało 203 szefów misji poszczególnych krajów, w tym przedstawiciel Polski Kajetan Broniewski.

„Dla nas, podobnie jak dla Chińczyków, ósemka też będzie szczęśliwa. Osiem setek naszych reprezentantów już rozpoczęło przygotowania pod kątem uzyskania nominacji olimpijskiej. W ostatnim czasie z uwagą obserwujemy nasze gry zespołowe, które przeżywają renesans. Polskie drużyny grają bez kompleksów nawet z teoretycznie silniejszymi rywalami” – mówił Piotr Nurowski prezes PKOl.

Fot. ZPRP/ Prezes ZPRP Andrzej Krasnicki na wystawie +Pekin wita+

Polscy sportowcy uzyskali już 29 nominacji do Pekinu w pięciu dyscyplinach: strzelectwie, pływaniu, pięcioboju nowoczesnym, żeglarstwie i łucznictwie.

Po raz ostatni reprezentacja Polski w piłce ręcznej grała na igrzyskach olimpijskich w Moskwie (1980).

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest