27 października 2007

Grundfos Cup: Polska najlepsza

Polska II reprezentacja z kompletem trzech zwycięstw zakończyła udział w turnieju Grundfos Cup. piłkarzy ręcznych W niedzielnych meczach rozgrywanych w poznańskiej Arenie podpieczni Daniela Waszkiewicza pokonali Danię 34:30, a Estonia wygrała z Węgrami 27:26.

Ostatni mecz pomiędzy rezerwami zespołów narodowych Polski i Danii decydował o zwycięstwie w całym turnieju. Skandynawowie musieli jednak pokonać Białoczerwonych różnicą co najmniej ośmiu bramek, a to okazało się ponad ich możliwości.

W meczu nie zagrał jedyny polski zawodnik z zagranicznego klubu powołany na ten turnieju –Mariusz Jurkiewicz. Gracz hiszpańskiego J.D. Arrate uskarżał się na uraz mięśnia czwórgłowego i ryzyko występu było zbyt duże.

Po wyrównanym początku, inicjatywę przejęli Polacy. W ataku nie mylił się Mateusz Zaremba, który w sobotę obchodził 23 urodziny. Leworęczny zawodnik Vive Kielce gra na pozycji bardzo newralgicznej w każdym zespole – prawym rozegraniu. W I reprezentacji Polski ta pozycja jest przypisana do braci Lijewskich, którzy powoli powinni przyzwyczajać się do krajowej konkurencji.

Uwagi przekazane już w 6 min, podczas przerwy na żądanie, przez Daniela Waszkiewicza zaczęły przynosić stopniowo efekt. Skutecznie grali Michałowie – Waszkiewicz i Kubisztal. Ten drugi rzutem w pole bramkowe – mając zaledwie pod sobą kilka centymetrów dzielących go od parkietu – wepchnął piłkę do siatki. Polacy prowadzili 9:5, ale w zespole duńskim trudni do zatrzymania byli Andreas Toudahl i Thomas Mogensen. Dania zniwelowała straty do jednej bramki – 10:11. Potem nastąpił okres fantastycznej gry Polaków. Udane parady Marcina Wicharego (dwa razy nie dał się pokonać przy karnych) i skuteczne kontry dały 7-bramkowe prowadzenie do przerwy.

Duńczycy drugą połowę zaczęli od mocnego uderzenia, zdobywając w trzy minuty trzy gole z rzędu. Polacy szybko opanowali sytuację, a kilkoma udanymi akcjami popisał się skrzydłowy Arkadiusz Miszka. Gospodarze kontrolowali wynik, utrzymując 7-8 bramkową przewagę. Dopiero w końcówce Dania wykorzystała rozluźnienie w szeregach polskiej drużyny, ale nie mogło to odmienić losów spotkania.

Trener drugiej reprezentacji Daniel Waszkiewicz nie krył zadowolenia z postawy drużyny w turnieju. "Muszę pogratulować moim zawodnikom. Wielu z nich po raz pierwszy miało okazję zagrać w reprezentacji i to w halach przy pełnej widowni. Trzeba się cieszyć ze zwycięstwa, zagraliśmy bardzo dobre spotkania w turnieju. Była to dobra okazja, aby sprawdzić stan naszego posiadania" – podsumował.

Ze względu na występ wicemistrzów świata w turnieju Supercup w Niemczech, w tegorocznym Grundfos Cup brały udział drugie reprezentacje Polski, Danii i Węgier oraz pierwsza narodowa drużyna Estonii. Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki przyznał, że ostatnie dni w wykonaniu obu naszych reprezentacji sprawiły mu olbrzymią satysfakcję. "W Supercup udało nam się zrewanżować Niemcom za porażkę w finale mistrzostw świata. W Wielkopolsce wygraliśmy turniej, to optymistyczny prognostyk na przyszłość."

Wyniki 3.dnia:

Węgry B – Estonia 26:27 (12:12)
Węgry: Liszkai, L.Nagy – Sandor, Horvath, Juhasz, Halasz 3, Schuch 4, Redel 4, Rev 3, Vancisios, Cipra, M.Nagy, Kocsis 1, Sutka 5, Dobo 1, Palos 5. Kary: 18 min. Czerwone kartki: Akos Sandor (3×2′), Istvan Redel.
Estonia: Aleksjejev, Naum – V.Noodla 2, R.Lepp 1, Jaanima, Jarv 1, M.Lepp 4, Patrail 7, Voosaiu, Lillsoo, Magi, M.Noodla 2, Jarve 8, Kauge 1, Muuga 1. Kary 10 min.

Polska B – Dania B 34:30 (18:11).
POLSKA: Wichary, Kubiszewski – Kwiatkowski 4, Stankiewicz 3, Niedośpiał 2, Miszka 6, Żółtak, Piórkowski, Piotrowski 2, Zaremba 6, Kubisztal, 4, Waszkiewicz 4, Piwko 2, Kregier, Chodara 1. Kary 2 min.
Dania: Petersen, Krejberg – Christensen 4, Bager 5, Bagersted 1, Koch-Hansen, Christiansen, Mogensen 4, A. Jensen 6, Riis 3, Olsen 2, S.Jensen 1, Nielsen 1, Toudahl 3.