14 listopada 2007

Wyboista droga do Pekinu

Jestem ambitnym człowiekiem, więc powtarzam dziewczynom, że awans do mistrzostw świata był sukcesem, ale dopiero dobry występ w finałach we Francji może otworzyć nam drogę do igrzysk olimpijskich – mówi Zenon Łakomy, selekcjoner reprezentacji Polski kobiet. – Chociaż do Pekinu pojadą tylko mistrzynie globu, to wysokie miejsce też jest ważne z uwagi na przyszłoroczne turnieje kwalifikacyjne. W grupie MŚ musimy zająć co najmniej drugą lokatę – dodaje.

Pod okiem Łakomego – pisze „Przegląd Sportowy” od wtorku w Cetniewie powinno trenować 21 zawodniczek, z których 16 pojedzie na finały MŚ do Francji (2-16 grudnia). – Organizatorzy mistrzostw świata nakazali zgłosić aż 28 nazwisk, a ja pomny kontuzji bramkarki Iwony Łącz, umieściłem na tej najszerszej liście aż sześć dziewcząt grających na tej pozycji. Na zawody zabiorę aż trzy bramkarki – dodaje trener kadry, który żałuje, że z uwagi na mecz w Bundeslidze w barwach Vfl Oldenburg Dagmara Kowalska przyjedzie z Niemiec dopiero 21 listopada.

– Z kolei tego dnia HC Lipsk z Karoliną Kudłacz gra z 1. FC Nurnberg i zdecydowałem się ją puścić na to spotkanie. Na pewno w Pucharze Francji w Dunkierce (22-25.11 – przyp. red.) nasza kadra wystąpi w optymalnym składzie. Zostaliśmy wyróżnieni i zyskaliśmy możliwość gry z Francuzkami, Brazylijkami oraz Tunezją. Ten ostatni zespół będzie naszym grupowym rywalem na mundialu – podkreśla Łakomy.

KTO ZAKWALIFIKUJE SIĘ DO IGRZYSK?

W Pekinie zagra po 12 ekip kobiecych i męskich. Olimpijskiego startu pewne są już Chinki (gospodynie) oraz mistrzynie trzech kontynentów: Norweżki, Brazylijki oraz Kazachstan. W grudniu do tego grona dołączy mistrz świata (w przypadku triumfu np. Norweżek – wicemistrz globu), a w styczniu najlepszy zespół z Afryki.

O pozostałych 6 miejsc walczyć będzie w trzech turniejach kwalifikacyjnych aż 12 zespołów. Na razie ustalono, że pewny udział w tych eliminacjach da miejsce w pierwszej siódemce francuskich MŚ. Zasady są identyczne jak w przypadku rywalizacji męskich reprezentacji. Decyzja o tym kto będzie gospodarzem tych turniejów zapadanie niezwłocznie po MŚ 2007.

ZOBACZ TAKŻE:

Kadra Polski na MŚ 2007

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest