16 grudnia 2007

MŚ: Złoto pojedzie do Rosji

Rosjanki obroniły w niedzielę w paryskiej hali Bercy tytuł mistrzyń świata w piłce ręcznej. W finale pokonały Norweżki 29:24 (16:12). Sborna w ostatnich dwóch spotkaniach z tym zespołem skandynawskim przegrywała. Tak było w finale ME 2006 oraz w rundzie zasadniczej MŚ, które zakończyły się we Francji.

Na początku mecz był wyrównany. Po raz ostatni remis zanotowano w 21. minucie – 9:9. Potem zaznaczyła się niewielka przewaga Rosjanek, które na przerwę schodziły prowadząc 16:12. Norweżki miały coraz większe problemy ze sforsowaniem szczelnej i wysokiej defensywy mistrzyń świata. W dodatku znakomicie usposobiona była bramkarka Inna Suslina, która już w I połowie w efektownym stylu obroniła trzy rzuty karne.

Po zmianie stron obraz gry niewiele się zmienił, z tą różnicą, że Rosjanki nadal utrzymywały kilkubramkową przewagę. Zespół ze Skandynawii rzadko wykorzytywał swe szybkie skrzydłowe. Złote medalistki ME długo nie rezygnowały z osiągnięcia korzystnego wyniku. Najbliższe całkowitego zniwelowania strat były w 47. minucie, kiedy po trzech z rzędu golach Kari Mette Johansen przegrywały tylko 20:21.

Ponownie na wysokości zadania stanęła Suslina i na każdą bramkę jej koleżanki odpowiadały dwoma. Karejewa, Postnowa i Polenowa zaliczały kolejne trafienia i na dwie minuty przed końcem było 27:23 dla Rosji. Śpieszące się Norweżki popełniały błędy i nie były w stanie przeszkodzić rywalkom w zdobyciu drugiego z rzędu złotego medalu MŚ. Finał:
Norwegia-Rosja 24:29 (12:16)
Norwegia: Pedersen, Haraldsen – Anette Hovind Johansen 1, Nyberg 1, Aamodt 3, Snoerroeggen 1, Lybekk 3, Breivang 2, Hammerseng 5, Kari Mette Johansen 4, Frafjord 2, Riegelhuth, Harkaser 2.
Rosja: Suslina, Sidorowa – Wiachiriewa 1, Połtoracka 2, Romienska 1, Postnowa 4, Karejewa 6, Andriuszina 2, Uskowa 3, Polenowa 6, Turej 3, Lewina 1, Murawiewa, Dmitriewa.
Sędziowali Bord i Buy (obaj Francja). Widzów: 14000. Kary: Rosja – 14, Norwegia – 4 min.