4 stycznia 2008

Dobry i zwycięski mecz Polaków

Polska w duńskim Roskilde pokonała Islandię 35:31 (15:13) w meczu otwarcia towarzyskiego turnieju Lauritz Knudsen Cup. W drugim spotkaniu Dania przegrała z Norwegią 23:31 (11:17).

Wicemistrzowie świata udowodnili, że bardzo poważnie myślą o zbliżających się mistrzostwach Europy. Piątkowi rywale Białoczewonych, Islandczycy musieli liczyć się, że z każdej pozycji zagraża im utrata bramki.

Pierwsza połowa długo była wyrównana. Prowadzenie co chwila się zmieniało. „O naszym końcowym sukcesie w dużej mierze przesądziły cztery ostatnie minuty tej części gry. Poszły dwie nasze kontry zakończone dograniem do koła” – mówi Marek Żabczyński kierownik polskiej reprezentacji.

Po zmianie stron zarysowała się nieznaczna przewaga Polaków. Pomógł w tym m.in. Sławomir Szmal (zastąpił grającego przez pierwsze 30 min Adama Weinera), który obronił dwa rzuty karne. Rywale nie dawali jednak za wygraną. Ich pościg został uwieńczony powodzeniem w 50 min (27:27). Po chwili dość szybko nasz zespół wypracował 3-4 bramkową przewagę, którą utrzymał do końca. Bezradni Islandczycy zaczęli swoją frustrację wyładowywać niezgodnie z przepisami.

„Cios w twarz otrzymał Marcin Lijewski, a jego brat Krzysiek został brutalnie sfaulowany, ale na szczęście obyło się bez kontuzji” – dodaje Żabczyński.

W meczowej "16" zabrakło miejsca dla Pawła Piwko, Daniela Żółtaka i Rafała Kuptela. Wymieniona trójka dostanie szansę w kolejnych dwóch występach podczas turnieju w Danii. W sobotę Polska zagra z gospodarzami imprezy, a w niedzielę z Norwegią.

Polska-Islandia 35:31 (15:13)
POLSKA: Weiner, Szmal – Jaszka 1, K.Lijewski 3, Kuchczyński, 1, Jachlewski 2, Bielecki 6, Wleklak 2, B.Jurecki 6, Jurasik 1, M.Jurecki 3, Tłuczyński 6/3, Jurkiewicz 3, M.Lijewski 1, Tkaczyk, Orzłowski.

Dania-Norwegia 23:31 (11:17)
Dania: Rasmussen 4/2, Christiansen 2/2, Nøddesbo 2, Søndergaard 5, Knudsen 3, Boesen 1, Aagaard 3, Jeppesen 1, Mogensen 1, Nielsen 1.
Norwegia: Myrhol 8, Strand 6/5, Skjærvold 4, Hagen 4, Solberg 2, Tvedten 2, Jensen 2, Lund 1, Bjørnsen 1, Kjelling 1.