29 stycznia 2008

Reprezentacja ma priorytet

Trenerzy i prezesi kobiecych zespołów klubowych podczas spotkania z kierownictwem ZPRP, w tym z prezesem Andrzejem Kraśnickim, potwierdzili, że reprezentacja Polski prowadzona przez Zenona Łakomego, ma absolutny priorytet. Celem jest awans do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Przedstawiciele klubów zostali poinformowani, że w uzasadnionych przypadkach Związek będzie ustalał z urzędu terminu meczów ligowych. Nie może powtórzyć się sytuacja z ub. roku, kiedy to na silnie obsadzony turniej na Węgrzech pojechała reprezentacja kraju oparta na zawodniczkach Zagłębia Lubin. Wówczas nasze czołowe kluby, kierując się własnym interesem, w ostatniej chwili odmówiły zwolnienia kadrowiczek na akcje szkoleniową.

W trakcie spotkania dotarła wiadomość z Tokio, że Korea Płd. pokonując Japonię wywalczyła bezpośredni awans do IO Pekin 2008. W tej sytuacji w turnieju kwalifikacyjnym (28-30 marca) z udziałem Polski zagrają także drużyny Rumunii, Japonii oraz w miejsce Węgier – Chorwacja.

”Gra Japonii w naszej grupie także nie jest przesądzona – mówi Zenon Łakomy. – Otrzymuję sygnały, że brany jest pod uwagę trzeci zespół mistrzostw Afryki, Kongo. Z dzisiejszego spotkania jestem zadowolony. Cieszę się, że hierarchia, w której na samym szczycie jest reprezentacja, została potwierdzona. Podczas mistrzostw świata rozmawiałem z Sandorem Andorką (członek Komisji Organizacji Zawodów EHF przyp. mas.), który nie mógł pojąć jak to możliwe, że tak silnie obsadzony turniej na Węgrzech, został zbojkotowany przez polskie kluby”.

Z innych ważnych ustaleń wynika, że udział powołanych reprezentantek kraju w zgrupowaniach kadry jest obligatoryjny. Problem może być jedynie gra SPR Safo Lublin w europejskich pucharach.

W kalendarz kobiecej reprezentacji Polski naniesiono terminy spotkań z Chinami (18-19 marca, prawdopodobnie Rzeszów i Lublin). Kolejnymi sprawdzianami, przed rozpoczęciem rywalizacji o bilety do Pekinu, będę mecze z Niemcami (24-25 marca) w okolicach Hanoweru. Z Niemiec podopieczne trenera Łakomego udadzą się na zawody do Rumunii. Dwa najlepsze zespoły uzyskają prawo gry w turnieju olimpijskim.

Z kolei gry kontrolne z Kazachstanem (23-24 maja) mają pomóc w wyeliminowaniu Portugalii z walki o finały mistrzostw Europy 2008. Uzgodniono, że 31 maja gospodarzem spotkania z Portugalią będzie Elbląg. ZPRP – z uwagi na turniej kwalifikacyjny mężczyzn (30 maja – 1 czerwca) w Polsce – będzie się starał o zmianę terminu meczu z Portugalią.
 
Przedstawiciele klubów postulowali o podniesienie rangi rozgrywek o Puchar Polski. Dzięki staraniom ZPRP mecze finałowe będzie transmitowała TVP Sport oraz zainteresowane ośrodki regionalne TVP. Finał męskich rozgrywek zaplanowano na 16 marca, a kobiecych na 17 maja.
W związku z wygasającą, po zakończeniu bieżących rozgrywek, umową na transmisje ligowych spotkań z TVP, zajdzie konieczność podpisania nowego kontraktu. Konkurs ofert zadecyduje, która stacja telewizyjna otrzyma takie prawo.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest