19 kwietnia 2008

Losowanie ME 2010 mężczyzn

Szwecja, Rumunia, Czarnogóra, Turcja i Gruzja będą rywalami Polski w grupie 1. eliminacji mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, które w 2010 roku odbędą się w Austrii. Do kwalifikacji przystąpiło 38 narodowych reprezentacji.

Do finałowego turnieju zakwalifikują się po dwa najlepsze zespoły z każdej z siedmiu grup eliminacyjnych. Bez eliminacji prawo startu mają gospodarze Austriacy i broniący tytułu Duńczycy.

– Nasi grupowi przeciwnicy należą do jednych z silniejszych drużyn. Szwecja to przecież czołowy zespół świata. Awansują dwie reprezentacje dlatego możemy uważać się za faworytów. Musimy jednak uważać na Rumunię. O tym kto się zakwalifikuje nie będzie decydował przypadek, gdyż każda z reprezentacji rozegra po 10 spotkań. Dla nas ze względów marketingowych pięć meczów u siebie jest bardzo korzystne – powiedział Jerzy Noszczak szef wyszkolenia ZPRP.

Szwecja to rywal Polski w olimpijskim turnieju kwalifikacyjnym we Wrocławiu (30 maja-1 czerwca). W dwóch ostatnich meczach "Białoczerowni" dwukrotnie pokonali zespół "Trzech Koron" w Superpucharze – 30:24 w grupie i 27:26 w finale. 

Drugi z europejskich rywali wrocławskiej imprezy, Islandia trafiła do grupy 3, w której ponadto wystąpi Norwegia, Macedonia, Estonia, Belgia i Mołdawia. Polacy w ostatnich potyczkach z Islandią wygrali 35:31 (tegoroczny Lauritz Knudsen Cup), 36:32 (Turnieju Paris Bercy 2007) i 35:33 (w rundzie zasadniczej MŚ 2007).

Czterech czołowych trenerów z Europy pełniło honory podczas ceremonii losowania w Wiedniu: Lino Cervar (Chorwacja) – mistrz olimpijski, Heiner Brand (Niemcy), mistrz świata, Ulrik Wilbek (Dania) – mistrz Europy i Dagur Sigurdsson – trener Austrii.  

Myślę, że grupa 1 będzie bardzo mocna. Trafiły do niej cztery zespoły ze światowej elity. Czarnogóra jest silną drużyną, Rumunia także, która bardzo się stara, aby wrócić do czołówki – ocenił Ulrik Wilbek W innych grupach łatwiej przepowiedzieć to co się w nich wydarzy. Tam zazwyczaj jest jeden lub dwóch faworytów. Myślę, że Bośnia i Hercegowina może sprawić niespodziankę w grupie 2. Nigdy nie wiadomo jak zagrają Serbowie.      
Wyniki losowania eliminacji ME 2010:

grupa 1: Polska, Szwecja, Rumunia, Czarnogóra, Turcja, Gruzja

grupa 2: Rosja, Serbia, Szwajcaria, Bośnia i Hercegowina, Włochy, Wyspy Owcze

grupa 3: Islandia, Norwegia, Macedonia, Estonia, Belgia, Mołdawia

grupa 4: Chorwacja, Węgry, Słowacja, Grecja, Finlandia

grupa 5: Niemcy, Słowenia, Białoruś, Izrael, Bułgaria

grupa 6: Francja, Czechy, Portugalia, Łotwa, Luksemburg

grupa 7: Hiszpania, Ukraina, Litwa, Holandia, Cypr.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest