26 kwietnia 2008

Dablex awansował do finału

Dablex AZS AWFiS Gdańsk po zwycięstwie nad Politechniką Koszalin 28:26 (15:12) awansował do finału rozgrywek o mistrzostwo Polski kobiet. Jego rywalem w walce o złoty medal będzie broniące tytułu SPR Safo Lublin.

Po decyzji Prezydium Zarządu ZPRP uchylającej postanowienie Kolegium Ligi w meczu mogła wystąpić Edyta Chudzik. Kołowa gdańskiego zespołu zdobyła dwie bramki.  W akademickich derbach, podobnie jak przed tygodniem, dużo było emocji i nerwów a obydwie drużyny otrzymały w sumie aż 28 minut kar.  Koszalinianki prowadziły tylko na początku spotkania (1:0). Później inicjatywę przejęły gospodynie, które przeważały 2-3 golami. Obydwa zespoły nastawiły się na twardą obronę, stąd w pewnych momentach meczu przez długie chwile nie padały bramki.Tuż przed końcem pierwszej połowy gdańszczanki objęły prowadzenie 12:7, jedno z najwyższych w całym meczu. Końcówkę gdańszczanki przegrały 3:5 i po 30 minutach gry sprawa awansu nadal była otwarta.

Po przerwie szczypiornistki z Gdańska znów objęły pięciobramkowe prowadzenie 20:15 w 36 minucie. Sześć minut później było 21:16 dla gdańszczanek, które jednak od tego czasu szybko zaczęły tracić prowadzenie. Popełniały błędy w rozegraniu, traciły piłkę w niegroźnych sytuacjach, oddawały nieprzygotowane rzuty, a rywalki tylko czekały na takie błędy, szybko je wykorzystując.W 55 minucie było już tylko 25:24, gdańszczanki jednak zdołały opanować nerwy i po dwóch akcjach najskuteczniejszej w zespole gdańskim Karoliny Szwed, zakończonych celnymi rzutami, było 27:24 dla Dableksu.

Zespół Politechniki zdołał odrobić dwie bramki i na 14 sekund przed końcem znów zespoły dzieliła różnica tylko jednego trafienia (27:26). Koszalinianki jednak straciły piłkę i wynik meczu ustaliła Lucyna Wilanowska.

Wyniki

półfinał
Dablex AZS AWFiS Gdańsk – Politechnika Koszalin 28:26 (15:12). Stan rywalizacji play off (do dwóch zwycięstw) 2-1 dla Dablexu. Piłkarki ręczne z Gdańska awansowały do finału MP.

o miejsca 5-8:
Finepharm Carlos Jelenia Góra – Zgoda Ruda Śląska 37:33 (14:18). Pierwszy mecz 28:22 dla Finepharm, które zagra o 5. miejsce

Łączpol Gdynia – MKS Piotrcovia Piotrków Tryb. 25:30 (12:14). Pierwszy mecz 34:25 dla Piotrcovii, która zagra o 5. miejsce.