3 maja 2008

Lublinianki o krok od tytułu

Szczypiornistki SPR Safo Lublin po zwycięstwie nad Dableksem AZS AWFiS Gdańsk 32:23 potrzebują tylko jednego zwycięstwa, aby sięgnąć po tytuł mistrza Polski. W rozpoczętej rywalizacji  brązowy medal Interferie Zagłębie Lubin pokonało 32:29 AZS Politechnikę Koszalińską.

Drugie wysokie zwycięstwo odniosły w finałowej rozgrywce broniące mistrzowskiego tytułu szczypiornistki SPR Safo Lublin. Od początku lublinianki narzuciły swój styl gry, a w początkowej fazie sobotniego spotkania brylowały skrzydłowe Małgorzata Majerek i Sabina Włodek.Podobnie jak w pierwszym meczu gospodynie znakomicie prezentowały się w defensywie, w której niezawodnej Izabeli Puchacz dorównywały Katarzyna Duran i Dorota Malczewska. Przez całą pierwszą połowę przewaga SPR Safo systematycznie zwiększała się i zapowiadało się na podobny scenariusz jaki miał miejsce dzień wcześniej.

Po zmianie stron nastąpił jednak niespodziewanie sześciominutowy okres kompletnej nieskuteczności lublinianek, które nie potrafiły pokonać Małgorzaty Sadowskiej (w sukurs dwukrotnie przychodziły słupki bronionej przez gdańszczankę bramki). W tym samym czasie akademiczki zdobyły z rzędu pięć goli, zmniejszając prowadzenie SPR Safo do trzech trafień (19:16).

W 37. minucie, kiedy ciężar zdobywania bramek wzięły na siebie reprezentantki kraju – Katarzyna Duran, Dorota Malczewska i Ewa Damięcka wszystko wróciło do normy i w 45. min. po rzucie Małgorzaty Roli gospodynie uzyskały już dziesięciobramkową przewagę, odbierając młodym akademiczkom nadzieję na nawiązanie choćby równorzędnej walki.

Niecodziennym osiągnięciem poszczycić się może rezerwowa bramkarka SPR Jolanta Pierzchała, na której konto zaliczyć trzeba aż sześć niewykorzystanych przez gdańszczanki rzutów karnych – cztery z nich obroniła Pierzchała, dwa były niecelne.Trzeci finałowy mecz rozegrany zostanie w sobotę 10 maja w Gdańsku. Ewentualny czwarty – dzień później również w Gdańsku, zaś gdyby zaszła taka konieczność do decydującej, piątej rozgrywki doszłoby w środę 14 maja w Lublinie.

X  X  X

W Lubinie początek spotkania był bardzo wyrównany. Obie drużyny grały uważnie i większą uwagę poświęcały obronie niż atakowi. O wyniku decydowały więc, często niewymuszone, błędy, a tych więcej popełniło na początku Zagłębie i dzięki rzutom Aleksandry Kobyleckiej oraz Marty Goraj AZS wyszedł w 10. minucie na prowadzenie 6:5.

Później zaczęła się rysować coraz wyraźniejsza przewaga gości. W ataku nie do zatrzymania była Ewa Jarzyna, dobrze spisywała się również Joanna Szafulska. Politechnika powoli, ale konsekwentnie powiększała przewagę. Na 5 minut przed końcem tej części gry prowadziła już 17:13.

Wówczas gospodynie zaczęły odrabiać straty. Miały one ułatwione zadanie po tym jak karę dwóch minut otrzymały Joanna Dworczyk i Kobyłecka. Po wspaniałych rzutach Joanny Obrusiewicz i Jeleny Kordić na 30 sekund przed końcem przewaga AZS stopniała do zaledwie jednego gola, 16:17. A gdy druga z nich trafiła z karnego w ostatniej akcji pierwszej części gry na tablicy wyników pojawił się remis.

Drugą część meczu lepiej rozpoczęły zawodniczki AZS, które po rzutach Goraj i Dworczyk szybko objęły prowadzenie. Zagłębie grało bardzo nieskutecznie, słabo podawała i rzucała Klaudia Pielesz, ale i Agnieszka Ziółkowska, kapitan "Miedziowych", miała problemy z opanowaniem piłki.

Sygnał do ataku dała Kordić, a chwilę później do remisu doprowadziła Kaja Załęczna. Od tego momentu na boisku dominowały już tylko zawodniczki Zagłębia. Znakomicie w bramce spisywała się również Izabela Czarna. Po dwóch trafieniach Obrusiewicz Zagłębie wyszło na prowadzenie, którego nie oddało już do końca spotkania.

Wyniki –

o złoty medal:
SPR Safo Lublin – Dablex AZS AWFiS Gdańsk 32:23 (19:11). Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw) 2-0 dla SPR Safo.

SPR Safo: Chemicz, Pierzchała – D.Malczewska 7, Włodek 4, Damięcka 5, Majerek 5, Duran 6,  Puchacz, E.Malczewska, Rola 4, Sztefan 1, Tyda. Kary: 6 min. Trener Jan Packa.
Dablex AZS AWFiS: Sadowska, Mikszto – Chudzik 2, Musiał 1, Naumienko 5, Kulwińska 1, Wilamowska 3, Wojtas 7, Serwa, Koniuszaniec 2, Szwed 2, Mielczewska. Kary 6 min. Trener Jerzy Ciepliński.
Sędziowie: Arkadiusz Sołodko (Legionowo) i Leszek Sołodko (Warszawa). Widzów 2000.

o brązowy medal:
Interferie Zagłębie Lubin – KU AZS Politechnika Koszalińska 32:29 (17:17). Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw) – 1:0 dla Zagłębia.
Interferie Zagłębie Lubin:- Czarna,  Tsvirko –  Obrusiewicz 9, Kordić 6, Załęczna 4, Olszewska 3, Ziółkowska 3, Niedośpiał 2,  Jacek 2,  Pielesz 1, Semeniuk 1,  Gunia 1. Kary 10 min.
KU AZS Politechnika Koszalińska: Dworczyk 7, Jarzyna 7, Szafulska 5, Kobylecka 5, Czekaj 2, Goraj 2, Skipor 1. Kary 12 min.

Sędziowały: Joanna Brehmer (Mikołów), Agnieszka Skowronek (Chorzów).