28 czerwca 2008

Kadrowicze w Cetniewie

Skończyła się zabawa, zaczyna się walka. W ośrodku COS w Cetniewie rozpoczęło się w piątek zgrupowanie reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych przygotowującej się do igrzysk olimpijskich w Pekinie. W 21-osobowej kadrze nie ma niespodzianek. Do kolegów, po 2-miesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją, dołączył Mariusz Jurkiewicz. Zgodnie z regulaminem do MKOl-u trzeba będzie zgłosić 14 nazwisk zawodników plus rezerwowego.

Śmigali po falach

Przez ostatnie dwa tygodnie gracze odpoczywali po wyczerpującym sezonie. Pierwsze dni głównie spędzali w zaciszu domowym. Następnie wybrali się do Władysławowa, na obóz leczniczy. Większość zawodników przyjechała z rodzinami. – Ja zabrałem tylko syna, bo żona z miesięczną córką została w domu – mówi „Przeglądowi Sportowemu” Mariusz Jurasik. Gracze wreszcie mogli wypocząć, pobawić się na piasku albo uprawiać sporty wodne. Najwięcej czasu na wodzie spędzali bramkarze Sławomir Szmal i Adam Weiner. Ten drugi jest największym w reprezentacji miłośnikiem pływania na desce z żaglem. – Nic nie odpręża mnie tak, jak śmiganie po falach – śmieje się Weiner.

Już się wyleczyli

Ale to już koniec laby. – Zaczynamy poważne przygotowania do igrzysk – mówi trener Bogdan Wenta. Na szczęście zawodnicy w większości wyleczyli urazy, wynikające głównie z przeciążeń. Także bracia Lijewscy zdążyli już zapomnieć o naderwanych mięśniach, a Damian Wleklak przeszedł artroskopię kolana. – W meczu z Islandią w olimpijskich kwalifikacjach naderwałem mięsień w plecach. Potem ze Szwajcarią grałem z kontuzją, ale teraz czuję się już lepiej – mówi Marcin Lijewski. Wkrótce do treningów z piłką powinien wrócić Mariusz Jurasik, który kończy rehabilitację po operacji dłoni. – Żadnych poważnych problemów nie mamy. Mam nadzieję, że o tym, kto pojedzie do Pekinu, zdecyduje tylko forma sportowa – mówi trener Bogdan Wenta.


Występ przeciw Islandii Marcin Lijewski okupił urazem barku /Fot. M.Skorupski

Kadrowicze w sobotę przeszli badania kondycyjne, który przeprowadził prof. Zbigniew Jastrzębski z AWFiS Gdańsk. Była specjalistyczna aparatura pomiarowa, badania krwi. – Być może podczas zgrupowania zagramy sparingowo z naszą młodzieżówką kierowaną przez trenera Ryszarda Skutnika lub akademicką reprezentacją Polski szkoloną przez Leszka Biernackiego. – zapowiada Marek Żabczyński, kierownik polskiej reprezentacji.

Egipt nie potwierdził

Do 3 lipca Polacy będą trenować w Cetniewie, potem na dwa tygodnie przenoszą się do Szczyrku. W trakcie tego drugiego zgrupowania mają zagrać dwa mecze kontrolne, ale… nie wiadomo z kim. – Najprawdopodobniej z Egiptem, ale ciągle nie mamy od nich oficjalnego potwierdzenia – rozkłada ręce kierownik wyszkolenia ZPRP Jerzy Noszczak. 22 i 23 lipca biało-czerwoni zagrają na wyjeździe z aktualnym mistrzem olimpijskim Chorwacją. – Po drugim meczu Wenta musi podać 15-osobowy skład, który pojedzie do Pekinu (14 plus rezerwowy). Na szczęście MKOl dopuszcza potem wymianę zawodnika. Ostateczny skład trzeba zgłosić 8 sierpnia, czyli dzień przed rozpoczęciem turnieju – wyjaśnia Noszczak.

Tydzień w wiosce

Z tego względu w dalszych przygotowaniach ma uczestniczyć przynajmniej 18 zawodników. Między 26 lipca i 3 sierpnia drużyna będzie trenować w Korei Płd. Jest to o tyle ważne, że dla całej reprezentacji Azja jest wielką niewiadomą i bardzo ważna będzie aklimatyzacja. – Zagramy tam z reprezentacją Korei Płd., a od 3 sierpnia będziemy w wiosce olimpijskiej. Już w Pekinie zmierzymy się z którymś z zespołów grupy B – wylicza Wenta.

KADRA – Z grupy 21 zawodników Bogdan Wenta wybierze 15 na igrzyska:

BRAMKARZE: Adam Weiner (Frisch Auf Goppingen), Marcin Wichary (Wista Płock), Sławomir Szmal (Rhein-Neckar Lówen).
ROZGRYWAJĄCY: Grzegorz Tkaczyk (RNL), Damian Wleklak (Alpla Hard), Barttomiej Jaszka (Fiichse Berlin), Karol Bielecki (RNL), Mariusz Jurkiewicz (JD Arrate), Michał Jurecki (TuS Lubbecke), Rafał Kuptel (Wisła), Marcin Lijewski, Krzysztof Lijewski (obaj HSV Hamburg).
SKRZYDŁOWI: Mariusz Jurasik (RNL), Patryk Kuchczyński, Paweł Piwko, Mateusz Jachlewski (wszyscy Vive Kielce), Rafał Gliński (Willstatt-Ortenau), Tomasz Tłuczyński (TSV Hannover-Burg-dorf).
OBROTOWI: Bartosz Jurecki (SC Magdeburg), Daniel Żółtak (Vive), Artur Siódmiak (TuS Lubbecke).

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest