14 sierpnia 2008

Bramka kuriozum

Francja jest jedyną drużyną bez straty punktu po trzech kolejkach meczów w olimpijskim turnieju piłkarzy ręcznych. W czwartek drugie zwycięstwo odnieśli Polacy, którzy pokonali Brazylijczyków 28:25 i praktycznie zapewnili sobie awans do ćwierćfinału. Pierwszą wygraną zanotowali mistrzowie Europy, Duńczycy – po golu rzadko oglądanym w tej dyscyplinie.

Zespół trenera Bogdana Wenty długo w potyczce z canarinhos nie prezentował wysokiej dyspozycji, do której przyzwyczaił nas od Mistrzostw Świata w Niemczech. Strefa postawiona przez mistrzów Ameryki sprawiała olbrzymie kłopoty Polakom. Dopiero w ostatnich dziesięciu minutach nasz zespół objął prowadzenie i nie oddał go do końcowej syreny.

Mateusz Jachlewski udziela wywiadu TVP /Fot. Marek Góralczyk

Brazylia rozegrała bardzo dobry mecz. My zdecydowanie najsłabszy z trzech dotychczasowych występów w Pekinie – przyznał Mateusz Jachlewski.

W innym spotkaniu grupy A zmierzyły się drużyny, z którymi Polacy zagrają w najbliższych dniach. Francja dość pewnie pokonała mistrza olimpijskiego z Aten, Chorwację, 23:19. W pierwszej połowie „iskrzyło” między rywalami. Po części spowodowane było to decyzjami rosyjskich sędziów Igora Chernegi  i Victora Poladenko, tych samych którzy prowadzili zawody Hiszpania-Polska. Nie mógł się z tym pogodzić Petar Metlicić, który po protestach ukarany został czerwoną. Niewiadomo jak zostanie zakwalifikowane jego zachowanie. Być może nie będzie mógł zagrać przeciw Polsce.

W drugim meczu z rzędu nie grał lider mistrzów olimpijskich, kontuzjowany Ivano Balić. Trener Chorwatów Lino Červar liczy jeszcze na niego w następnych występach, gdyż nie skorzystał dotąd z prawa wymiany zawodnika.

W ostatnim spotkaniu tej puli Hiszpania rozgromiła Chiny 36:22

W grupie B pierwsze punkty straciła w turnieju olimpijskim Islandia, która przegrała z Koreą Płd. 21:22. Spotkanie prowadziła polska para arbitrów Mirosław Baum i Marek Góralczyk. Azjatom dopisało szczęście. Nie zdobyli gola w ostatnich pięciu minutach gry, a 5 sek przed końcem Skandynawowie trafili w poprzeczkę.

Z tego miejsca Mikkel Hanssen zdobył gola /Fot. Marek Góralczyk

Pierwsze zwycięstwo odnieśli mistrzowie Europy – Duńczycy, którzy pokonali Rosjan 25:24. Bramkę na wagę zwycięstwa z rzutu wolnego, już po upływie regulaminowego czasu zdobył Mikkel Hanssen. Rosjanie ustawili mur z zawodników, ale piłka minęła ręce obrońców i odbijając się od słupka zatrzepotała w siatce. Warto dodać, że przez 60 minut gry Dania nie prowadziła ani razu.

W trzecim meczu grupy B Niemcy wygrały z Egiptem z 25:23. W 56 min mistrz Afryki doprowadził do remisu 23:23. Ostatnie dwa gole mistrzowie świata uzyskali z rzutu karnego i kontry. W ich składzie zabrakło Pascala Hensa, którego uraz kolana w meczu z Islandią wyeliminował z turnieju.