18 sierpnia 2008

Mistrzowie świata mogą wracać do domu

Sensacją rundy kwalifikacyjnej olimpijskiego turnieju piłkarzy ręcznych jest wyeliminowanie mistrzów świata i wicemistrzów olimpijskich. Niemcy, po porażce z Danią 21:27 zajęły ostatecznie piąte miejsce w grupie B. Do fazy ćwierćfinałowej kwalifikowały się po cztery najlepsze zespoły z każdej puli. Polska w tej rundzie zagra z Islandią.

Sytuacja w grupie B jeszcze przed meczem Niemcy – Dania była bardzo zagmatwana. Remis w tym spotkaniu zapewniał awans obu drużynom. Eliminował za to Rosję, która wcześniej wykonała co do niej należało, czyli ograła Koreę Płd. 29:22. Pojawiły się nawet spekulacje, że zawodnicy niemieccy i duńscy „dogadają się” i podzielą się punktami. Nic z tych rzeczy. Skandynawowie już od stanu 8:8 byli stroną dyktującą warunki gry. Spory udział w końcowym sukcesie miał Kasper Hvidt, broniący z 48 procentową skutecznością.

Heinar Brand pociesza Torstena Jansena /Fot. M.Góralczyk

Zawodnicy i trenerzy podkreślają, że praktycznie od ćwierćfinałów turniej zaczyna się od nowa. – W meczach o tak dużą stawkę walka toczy się dosłownie o każdą piłkę – uważa trener Bogdan Wenta.

Na decydującą o medalach batalię zespoły przeniosą się do szczęśliwej dla Polski hali National Indoor Stadium, w której gimnastyk Leszek Blanik zdobył złoty medal.

Krzysztof Lijewski: Jeżeli Leszek zdobył tam złoty medal, to dlaczego my mamy tego nie zrobić. Bardzo mu tego szczerze gratuluję. Trochę tych medali się już uzbierało. Bądźmy dobrej myśli. Trzymajcie za nas kciuki.