5 września 2008

Zmarł Aleksander Kożuchow

Światowa i europejska piłka ręczna poniosła dużą stratę. W czwartek zmarł Aleksander Kożuchow, członek Komitetu Wykonawczego IHF i Prezydent Komisji Organizacyjnej i Zawodów (COC). Rosjanin na przełomie maja i czerwca br. gościł we Wrocławiu, podkreślając wzorową organizację kwalifikacyjnego turnieju olimpijskiego. Miał 66 lat.  

Jesteśmy zszokowani jego niespodziewaną śmiercią – powiedział dr. Hassan Moustafa, prezydent IHF. – Tak niedawno blisko udanie współpracowaliśmy podczas Igrzysk w Pekinie.


Aleksander Kożuchow we Wrocławiu gratulował awansu /Fot. K. Rajczyk – ERA 

Kożuchow całe swoje życie związał z piłką ręczną, w którą zaczął grać w wieku 13 lat. Jako zawodnik sześciokrotnie zdobywał tytuł ZSRR, w 1973 r. sięgnął z drużyną po Puchar Europy. 20 razy zagrał w reprezentacji ZSRR, dla której zdobył 30 bramek. Uczestnik mistrzostw świata w 1970 r. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem, miał uprawnienia sędziego międzynardowego, by wreszcie poświecić się pracy działacza. Z ważniejszych funkcji trzeba wymienić stanowiska: prezydenta Federacji Piłki Ręcznej ZSRR (1990-1992), prezydenta Związku Piłki Ręcznej Rosji (1992-2004), członka zarządu Olimpijskiego Komitetu Rosji (od 2003). W 2004 r. objął prezydenturę Komisji Organizacji i Zawodów IHF, której był członkiem od 1980 r.

Sasza Kożuchow był jednym z najlepszych i najbliższych moich przyjaciół, który bezgranicznie oddał się piłce ręcznej. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci i sercu. Sasza był nie tylko przyjacielem, on był bratem. – dodał Mustafa.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest