15 października 2008

Polskie reprezentacje poznały rywali

W siedzibie EHF w Wiedniu odbyło się losowanie, w trzech kategoriach wiekowych, grup kwalifikacyjnych do finałów mistrzostw Europy kobiet – do lat 17 i do lat 19 oraz do młodzieżowych mistrzostw świata mężczyzn (do lat 21). W tej ostatniej imprezie podopieczni Ryszarda Skutnika wystąpią w roli gospodarzy grupy 3. Ich rywalami będę zespoły Hiszpanii, Ukrainy i Grecji. Do finałów, które odbędą się w Egipcie, awansuje z tej puli tylko jedna drużyna.

Z Hiszpanią podczas Mistrzostw Świata Juniorów 2007 w Bahrajnie wygraliśmy. Mamy z nimi dług do wyrównania, gdyż podczas tej imprezy zachodziło podejrzenie, że podłożyli się w meczu z Argentyną. Przez to nie weszliśmy do najlepszej czwórki turnieju. Nasze spotkanie z Hiszpanią powinno zadecydować o awansie jednej z drużyn (finały 10-23.08.2009) – ocenił Skutnik.

W grupie 3 (10-12.04.2009) wystąpi także Ukraina, którą Polska wysoko pokonała podczas kwalifikacji do tegorocznych mistrzostw Europy oraz Grecja. Na temat tej drużyny nasz sztab szkoleniowy nie ma na razie żadnych informacji.

W przypadku awansu polskiej reprezentacji będzie to pierwszy taki przypadek w historii Związku. Żadnej innej drużynie z tego samego rocznika nie udało się dotąd czterokrotnie zakwalifikować do turnieju finałowego (ME i MŚ). – Gdy wszystko się powiedzie będą to moje ósme finały w roli trenera – powiedział Skutnik.

Do eliminacji zgłosiła się także ekipa Wielkiej Brytanii (gospodarz grupy 4). Wszystko to z myślą o Igrzyskach 2012 w Londynie. – Brytyjczycy prezentują amatorski poziom. Zespół przemieszcza się z rodzicami. Po każdej zdobytej bramce następuje eksplozja radości jakby wygrali mecz – dodał polski szkoleniowiec.

Optymistycznie o losowaniu wypowiedział się także Adam Pecold trener młodzieżowej reprezentacji Polski kobiet (do lat 19). Jego podopieczne wystąpią (10-12.04.2009) w grupie 2, której gospodarzem będzie Łotwa.

Z naszej grupy awansują dwa najlepsze zespoły (finały na Węgrzech 14-23.08.2009). Renomy Danii nikomu, znającemu realia piłki ręcznej, nie trzeba przedstawiać. Z Bułgarią jesteśmy na remisie. Przegraliśmy w ubiegłym roku podczas kwalifikacji do mistrzostw Europy, ale w rewanżu, grając w tym roku w Otwartych Mistrzostwach Europy w Goeteborgu zwyciężyliśmy. Na pewno stać nas na pokonanie Bułgarii. Nie znam siły drużyny Łotwy, ale jeżeli mamy jej się obawiać to nie mamy po co tam jechać – oświadczył trener Pecold.

Polki z Dunkami w tym roku zmierzą się dwukrotnie. Po raz pierwszy w rozpoczynającym się w czwartek Pucharze Śląska I pod koniec listopada w czasie turnieju w Rumunii.

Ostatnim naszym zespołem, który we wtorek poznał kwalifikacyjnych rywali jest zespół kobiecy do lat 17. Polki wystąpią (6-8.03.2009) w grupie 4, gdzie oprócz gospodyń – Norweżek zmierzą się z Serbkami i Ukrainkami. Dwa najlepsze zespoły awansują do finałów (Macedonia – 25.06-05.07.2009) Nowym szkoleniowcem tego rocznika został Roman Jezierski, który dopiero poznaje drużynę podczas zgrupowania w Gliwicach

Z zawodniczkami jestem dopiero od poniedziałku. Jest za wcześnie, abym wypowiadał się na temat szans na awans. Z Ukrainą ten zespół rozegrał w marcu trzy spotkania kontrolne. Wyszło na remis – porażka, wygrana i remis. W planach na początku grudnia mamy turniej międzynarodowy. Dopiero wówczas będę mógł coś więcej powiedzieć. Współpracuję z trenerem Andrzejem Wójcikiem z SMS. Uważam, że skład mojego zespołu w 90 procentach został już wyselkcjonowany. Do drużyny mogą dojść 1-2 nowe zawodniczki – powiedział Jezierski.

WYNIKI LOSOWANIA – GRUPY KWALIFIKACYJNE (plik word)

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest