2 listopada 2008

Przegrany debiut Politechniki

Piłkarki ręczne Politechniki Koszalińskiej przegrały z hiszpańskim zespołem Balonmano Parc Sagunto 23:28 (11:11) w pierwszym meczu 3. rundy Pucharu Zdobywców Pucharów. Rewanż odbędzie się w sobotę, w Walencji.

Zdobywczynie Pucharu Polski szczypiornistki AZS Politechnika Koszalińska nie sprostały we własnej hali hiszpańskiemu bardziej dośwaidczonemu zespołowi Balonmano Parc Sagunto. Drużyna z Walencji swą wyższość udowodniła dopiero w drugiej części spotkania.

Do przerwy był remis po 11 i właściwie przez większą część meczu żadnej z drużyn nie udało się nawet przez chwilę prowadzić więcej niż jednym trafieniem. Po 10 minutach gry o jednego gola lepsze były podopieczne trenerki Cristiny Santamaria (5:6), a 10 minut później prowadził zespół Waldemara Szafulskiego (8:7). Prowadzenie koszaliniankom dała powracająca do zdrowia po kontuzji Iwona Szafulska. Ona też chwilę później podwyższyła prowadzenie na 9:7, a kolejnego gola z rzutu karnego zdobyła Ewa Jarzyna. Gdy wydawało się, że miejscowe zejdą na przerwę prowadząc, trzy kontry rywalek i trzy rzuty Noeli Oncina Moreny zniwelowały prowadzenie.

Przełomowy był początek drugiej połowy. Hiszpanki szybko objęły prowadzenie i spokojnie grając utrzymywały je, z czasem powiększając przewagę. Wszystko dlatego, że o ile szczypiornistki z Walencji rozgrywały długo akcje, ale niemal za każdym razem kończyły ją skutecznym rzutem, to miejscowe co kilka akcji maranowały sytuacje.

Co prawda szczypiornistki uczelnianego klubu w 44. minucie zniwelowały straty do jednego trafienia (17:18), jednak 120 sekund później Hiszpanki znowu prowadziły trzema golami i w dalszym ciągu kontrolowały przebieg meczu.

Politechnika Koszalińska to absolutny debiutant w rozgrywkach o europejskie puchary. Balonmano Parc Sagunto z Walencji ma bogate doświadczenie. Nieprzerwanie w rozgrywkach europejskich gra od 13 lat. W 1997 roku zdobył miano najlepszego w Lidze Mistrzyń, w 2000 triumfował w Pucharze Zdobywczyń Pucharów. W ostatnich latach kadra zespołu z Walencji znacznie stopniała z powodu kłopotów finansowych. Balonmano Parc Sagunto w ubiegłorocznych rozgrywkach ligi hiszpańskiej zajął trzecie miejsce. Zdobył też Puchar Króla i prawo startu w PZP.

AZS Politechnika Koszalińska – Balonmano Parc Sagunto 23:28 (11:11)

AZS Politechnika Koszalińska: Łącz – Dworaczyk 6, Jarzyna 2, Chmiel, Skipor 4, Szafulska 2, Leśkiewicz, Zaniewska 1, Zienkiewicz-Janikowska 1, Szostakowska 1, Kobyłecka 4, Goraj 2.

Balonmano Parc Sagunto: Lopez, Arenhart – Danilovic 10, Morales 5, Oncina 4, Aguilar 4, Cuadrado 4, Benzal 1, Chavez, Castanda, Kpoze, Balogh.
Sędziowali: Ivars Cernavskis i Edmunds Bogdanovs (obaj Łotwy).