8 grudnia 2008

Gwiazdy na 80-lecie ŁZPR

W grudniu kończy się rok jubileuszowy 90-lecia piłki ręcznej w Polsce. Dziesięć lat młodszy jest Łódzki Związek Piłki Ręcznej. Z tej okazji w czwartek, 18 grudnia, o godz. 16 w hali UKS Anilana przy ul. Sobolowej 1 odbędzie się akademia, podczas której wyróżnienia otrzymają kluby i zasłużeni dla rozwoju tej dyscypliny sportu oraz odbędą się mecze kobiet i mężczyzn, w których zagrają dawni czołowi zawodnicy, reprezentanci Polski i olimpijczycy – informuje "Polska Dziennik Łódzki".

Podobny mecz gwiazd rozegrany zostanie w piotrkowskiej hali Relax w sobotę, 20 grudnia, po spotkaniu ekstraklasy piłkarzy ręcznych Focus Park Kiper – Zagłębie Lubin. To zrozumiałe, bo w XXI wieku palmę pierwszeństwa w piłce ręcznej w okręgu łódzkim przejął Piotrków, który jest reprezentowany w ekstraklasie żeńskiej przez wielokrotne medalistki mistrzostw Polski piłkarki Piotrcovii (mistrzynie Polski 1993) oraz w męskiej przez Focus Park Kiper, celujący także w podium mistrzostw Polski.

Przed laty ważnym ośrodkiem tej dyscypliny była Łódź, a głównie męski zespół Anilany, który zdobył mistrzostwo Polski w 1983 roku, był pięciokrotnie wicemistrzem i zdobył 6 brązowych medali. Z tego klubu rekrutowało się trzech brązowych medalistów Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku: Zygfryd Kuchta (późniejszy selekcjoner reprezentacji męskiej, która zdobyła brązowy medal mistrzostw świata, oraz trenujący także reprezentację kobiet), Ryszard Przybysz (zmarły w 2002 roku) oraz Andrzej Szymczak (legendarny bramkarz wybrany do Siódemki Gwiazd 90-lecia ZPRP).

W Anilanie grali też inni olimpijczycy: Włodzimierz Wachowicz, rozpoczynający karierę i do dziś mieszkający w Piotrkowie (wystąpił w Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku) oraz Grzegorz Kosma (startował w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980). Przypomną się kibicom m.in.: wielokrotny król strzelców Lesław Dziuba, który też zaczynał karierę w Piotrkowie, Wiesław Krygier, Marek Pazdur, Bogdan Michalak, Henryk Mrowiec, Roman Wójcik, Dariusz Wróbel, Zbigniew Robert, bracia Steglińscy oraz bracia Matyjasikowie.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest