9 grudnia 2008

Pożyteczny sprawdzian

Trzy porażki na koncie zanotowały polskie juniorki w turnieju 1st December Cup 2008 rozegranym w rumuńskim Plopeni. Imprezę wygrały rówieśniczki z Danii przed Rumunkami i Słowaczkami.

To był bardzo pożyteczny sprawdzian. Gra z mocnymi rywalami, typu Dania i Rumunia zawsze się opłaca. Część moich zawodniczek potwierdziła swoją przydatność do reprezentacji Polski, ale z niektórymi trzeba będzie się pożegnać. Nastąpią 2-4 zmiany w kadrze – ocenia po powrocie do kraju trener Roman Jezierski.

Asystentami szkoleniowca są Andrzej Niewrzawa (Łączpol Gdynia) i Andrzej Wójcik (SMS Gliwice), którzy od dłuższego czasu prowadzą przegląd zawodniczek pod kątem ich potencjalnej gry w zespole narodowym. – Sam też po objęciu kadry jeżdżę po Polsce i obserwuję drużyny juniorskie i II-ligowe – dodaje Jezierski.

Turniej potwierdził dużą różnicę w umiejętnościach typowo piłkarskich między polskimi zespołami a czołówką europejską. Do nich trzeba zaliczyć operowanie piłką, poruszanie się na nogach, zarówno w obronie jak i w ataku oraz zagrożenie rzutem z II linii.

W Polsce popełniamy błąd w szkoleniu podstawowym, a później ta różnica się pogłębia. Niestety nie wyciągamy z tego wniosków. Czas to wreszcie zmienić. Komisja Szkoleniowa ZPRP ma pewne pomysły. Dużo krytycznych uwag można wystosować także do doszkalenia samych trenerów – uważa Jezierski.

Pierwszą poważną imprezą dla rocznika zawodniczek prowadzonego przez Romana Jezierskiego będą kwalifikacje do mistrzostw Europy (6-8.03.2009). Oprócz gospodyń – Norweżek zmierzą się z Serbkami i Ukrainkami. Dwa najlepsze zespoły awansują do finałów. Wcześniej, w ostatnim tygodniu stycznia Polki zagrają z nieznanym jeszcze rywalem mecze kontrolne. Natomiast w lutym, w Spale rozegrają sparingi z Austrią.

Wyniki Polek w turnieju w Plopeni:

Polska-Dania 13:28 (7:15)
POLSKA: Montowska, Wawrzynkowska – Kasula, Sudrawska, Winiarska 3, Gadzina 1, Galińska 1, Pawłowska, Matuszczyk, Podgórska, Andrzejewska 1, Konarzewska 1, Michla, Woźniak, Kopertowska 4, Drabik 2.
Sędziowali: Agliceriu, Bontea (obaj Rumunia). Widzów 235.

Rumunia-Polska 30:22 (14:12)
POLSKA: Montowska, Wawrzynkowska – Kasula 1, Sudrawska, Winiarska 3, Gadzina 4, Galińska 1, Pawłowska 1, Matuszczyk 2, Podgórska, Andrzejewska 1, Konarzewska 1,  Woźniak 2, Kopertowska 4, Drabik 2.
Sędziowali: Anton, Nastase (obie Rumunia). Widzów 230

Polska-Słowacja 17:21 (11:9)
POLSKA: Montowska, Wawrzynkowska – Kasula 1, Winiarska 4, Gadzina, Galińska 1, Pawłowska 1, Matuszczyk 2, Podgórska, Andrzejewska, Konarzewska, Woźniak, Kopertowska 8, Drabik.
Sędziowali: Dumitru, Sarbu (obaj Rumunia). Widzów 65.

ZOBACZ TAKŻE:

Kadra narodowa juniorek 01-08.12.2008

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest