14 grudnia 2008

Norweżki obroniły tytuł

Piłkarki ręczne Norwegii obroniły tytuł mistrzyń Europy. W finale turnieju w Macedonii pokonały w Skopje zespół Hiszpanii 34:21 (13:12).

Złote medalistki olimpijskie miano najlepszej drużyny Starego Kontynentu wywalczyły po raz czwarty. Wcześniej uczyniły to w 1998, 2004 i 2006 roku. Polki nie startowały.

W finale rywalem Norwegii była Hiszpania, która po raz pierwszy dotarła do tego etapu rywalizacji. Co więcej, w Macedonii była jedyną drużyną, która odebrała punkty podopiecznym Marit Breivik, remisując w pierwszej fazie 21:21.

Hiszpanki prowadziły tylko na początku meczu – 1:0 i 3:2, a do przerwy dotrzymywały rywalkom kroku, przegrywając po 30 minutach różnicą jednej bramki. Druga połowa była jednak popisem ekipy skandynawskiej, która systematycznie powiększała przewagę i pewnie zwyciężyła 34:21.

O dominacji Norweżek w tej imprezie świadczy fakt, że cztery z nich znalazły się w "drużynie gwiazd" turnieju w Macedonii, a dodatkowo Kristine Lunde została wybrana najlepszą zawodniczką imprezy. Poza tym Linn Kristin Riegelhuth z dorobkiem 51 goli była najskuteczniejszą piłkarką, wyprzedzając o pięć trafień niemiecką snajperkę Grit Jurack.

Obok trzech wyżej wspomnianych zawodniczek do najlepszej "siódemki" mistrzostw wybrane zostały: bramkarka Katrine Lunde Haraldsen (Norwegia), Valentina Elisei (Rumunia), Tonje Larsen (Norwegia) i Begona Fernandez (Hiszpania).