18 lutego 2009

Moje Boisko Orlik 2012

Oddanie do użytku w 2009 roku 750 kolejnych obiektów programu "Moje Boisko Orlik 2012” zapowiedział minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki w czasie spotkania w hali sołecznego Torwaru z blisko 750 przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje w tym roku. Niestety nadal mało gmin decyduje się na budowę boisk z placem do gry w piłkę ręczną.

"W sumie na koniec 2009 roku na sportowej mapie będziemy posiadali 1300 Orlików. To największy tego typu projekt, jaki kiedykolwiek realizowano w Europie. Dbamy o to, aby w każdym miejscu Polski powstawały takie obiekty. To będzie przecież służyło naszym dzieciom" – powiedział minister Drzewiecki.

"Wybudowanie +Orlika+ to nie wszystko – uważa minister Drzewiecki. – Chodzi o jego jak najdłuższe funkcjonowanie w ciągu dnia, do późnych godzin wieczornych, pod fachową opieką.


Przemawia minister Drzewiecki /Fot. Marek Skorupski

Ze środków unijnych zostanie uruchomiony ogólnopolski program kształcenia kadr kultury fizycznej. W 2009 r. zostaną przeprowadzone kursy na instruktora i trenera II klasy (piłka nożna, ręczna, siatkowa i koszykówka). Program dydaktyczny przewiduje 260 godzin zajęć, które dla danej dyscypliny odbywać się będą co dwa tygodnie.  Tegoroczne bezpłatne szkolenia odbędą się w Białymstoku, Krakowie, Płocku, Wrocławiu i Wałczu.

Z kolei program "Animator Moje Boisko Orlik 2012” przewiduje comiesięczne wypłaty do 1000 zł dla trenerów prowadzących i organizujących zajęcia na „Orliku”. Finansowanie pochodzi ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na podstawie wniosku złożonego do Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego.

Do tej pory w użytkowaniu znajduje się 336 "Orlików”. W tym roku rząd zabezpieczył w budżecie państwa kwotę 250 mln złotych na realizację wspomnianego programu. Na każdy obiekt przekazanych zostanie 33 procent wartości kosztorysowej ze środków budżetowych, tyle samo z Urzędów Marszałkowskich i środków własnych wnioskodawcy. Średni koszt budowy boiska to 1,35 mln zł.

Najwięcej obiektów "Moje boisko – Orlik 2012" – po 100, zaplanowano do realizacji w 2009 roku w województwach mazowieckim i wielkopolskim. Najmniej – 10, zaplanowano w województwie świętokrzyskim.


Orlik z boiskiem do piłki ręcznej /Fot. Marek Skorupski

Od września br. do akcji przyłącza się telewizja TVN , która co tydzień na antenie poświęci 30 minut. Ministerstwo zaplanowało przeprowadzenie konkursu z cennymi nagrodami na najlepszy obiekt "Moje Boisko Orlik 2012”

Pierwszy "Orlik" powstał 1 czerwca  2008 roku w miejscowości Izdebki w gminie Nozdrzec (powiat brzozowski) w województwie podkarpackim.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest