19 lutego 2009

Mecze w ręczną w Polsacie

Mecze reprezentacji Polski mężczyzn i kobiet rozgrywane w kraju, zgodnie z podpisaną w czwartek umową ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, do końca 2011 roku będzie pokazywała Telewizja Polsat. Ta sama stacja nabyła także prawa do transmitowania przez trzy sezony spotkań ekstraklasy, męskiej i kobiecej oraz rozgrywek Pucharu Polski.  

To my mieliśmy zaszczyt transmitowania Mistrzostw Świata w Niemczech, na których polska piłka ręczna odniosła największy sukces w historii. Znacznie wcześniej zainteresowaliśmy się rozgrywkami pucharowymi Wisły Płock i Vive Kielce i innych klubów, które chciały z nami współpracować. Może to trochę dziwi, że od jesieni pokazujemy mecze ligowe w piłkę ręczną, a dopiero dzisiaj uroczyście podpisujemy umowę. Związek jak dobry handlowiec uznał, że zdobycie drugiego medalu na mistrzostwach świata jest doskonałym powodem, aby nieco wyśrubować warunki na swoją korzyść. Jako instytucja, której zależy dobro polskiego sportu w niektórych punktach ulegliśmy – powiedział Marian Kmita dyrektor ds. sport Telewizji Polsat.  


Rozmowy były prowadzone od września ub.r. /Fot. Marek Skorupski

Kmita przyznał, że wierzy już po siatkówce jest to druga szansa dla Polsatu, ale też i dla samej dyscypliny. Jego zdaniem istnieją realne przesłanki, aby w ciągu kilku lat wypromować polską piłkę ręczną. Polsat nabył prawa do mistrzostw Europy 2010 kobiet i mężczyzn. – To przecież jest świetny towar telewizyjny, wspaniałe widowisko, które wyzwala emocje nie tylko u fanatyków sportu, ale też i osób, które oglądają transmisje kiedy dzieje się coś ciekawego z udziałem polskich sportowców – dodał szef redakcji sportowej Polsatu.

Andrzej Kraśnicki prezes ZPRP przypomniał, że przed MŚ w 2007 r. nie było innego partnera oprócz Polsatu, który chciał podpisać umowę ze Związkiem. Wcześniej był taki okres, że Związek musiał płacić telewizjom za przeprowadzenie transmisji. – Dzisiaj jesteśmy w zupełnie odmiennej sytuacji. W przypadku męskiej reprezentacji potwierdziliśmy naszą stabilność w czołówce światowej. Praktycznie jesteśmy stanie wygrać z każdym zespołem – podkreślił szef ZPRP.


Obie strony wiążą duże nadzieje z umową /Fot. Marek Skorupski

Wszystkie mecze reprezentacji Polski, zarówno męskiej jak i żeńskiej, będą transmitowane w kanałach otwartych. Po raz pierwszy będzie to miało miejsce przy okazji meczu el. EURO 2010 Polska – Turcja zaplanowanego na 22 marca godz. 15.00. Oprócz Polsat Sport spotkanie będzie pokazywała TV4.

– Polsat Sport ma największy zasięg z kanałów sportowych. Z każdej kolejki ekstraklasy będą transmitowane po dwa mecze, jeden żeński i jeden męski. Z każdego spotkania tych rozgrywek będą nagrywane skróty – poinformował prezes Kraśnicki.      

To jest najlepszy kształt umowy jaki Związek mógł wynegocjować. Rozmowy były co najmniej tak trudne jak nabycie praw do EURO 2008 z UEFĄ – przyznał Piotr Pykel wicedyrektor redakcji sportowej Telewizji Polsat.


Piłka ręczna podąża drogą siatkówki  /Fot. Marek Skorupski

Umowa przewiduje emisję magazynu, na początek 30 później 60-minutowego, podsumowującego każdą kolejkę ligową. Dyrektor Kmita zaznaczył, że już w kwietniu program powinien pojawić się na antenie Polsat Sport. Eksperci będą przedstawiali analizy taktyczne i sędziowskie. Dużo będzie m.in. wywiadów, grafiki i tabel poszczególnych rozgrywek. Polsat indywidualnie będzie decydował, która stacja i w jakim zakresie będzie mogła transmitować mecze nie objęte jej „ramówką”. Każda obca telewizja będzie miała swobodny dostęp do 120 sekund z każdego materiału polsatowskiego dotyczącego polskiej piłki ręcznej.  

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest