7 marca 2009

Polkom zabrakło doświadczenia

Czechy po zwycięstwie nad Polską 32:30 (16:17) zajęły pierwsze miejsce w 36. turnieju piłkarek ręcznych zakończonym w czeskim Chebie. Podopieczne Krzysztofa Przybylskiego otrzymały Puchar Fair Play.

Polki, jak dzień wcześniej przeciw Słowacji, zagrały dobry mecz. Cóż z tego skoro w roli zwycięzców z parkietu zeszły rywalki. W pierwszych minutach stroną przeważającą był nasz zespół, który prowadził 6:3. W tym okresie dużą skutecznością popisywała się Dorota Malczewska zdobywczyni czterech goli. Czeszki szybko wyrównały na 6:6 i od tego momentu na tablicy najczęściej pojawiał się remis. W ekipie gospodyń niezwykle trudna do upilnowania była Lenka Kysučanová, która do przerwy rzuciła 7 z 10 swoich bramek.

W 26 min Polki wykorzystały grę w przewadze, a Agnieszka Jochymek po dobitce wyprowadziła zespół na prowadzenie 16:13. Jeszcze przed zmianą stron przeciwniczki zdołały zmniejszyć straty. Prowadzenie naszej drużyny mogło być bardziej okazałe, ale wszystkie rzuty z  dystansu Darii Bołtromiuk mijały bramkę.

Tuż po przerwie Białoczerwone zagrały koncertowo i przewagę zdołały powiększyć do czterech goli (22:18 w 38 min.). Do siatki rywalek trafiły nawet występując w osłabieniu po kontrowersyjnym 2-minutowym wykluczeniu Moniki Aleksandrowicz. Zmiana systemu obrony przez gospodynie na 3-2-1 przyniosła im powodzenie. W 47 min Czeszki doprowadziły do remisu 26:26 i powoli zaczęły przejmować inicjatywę. Jeszcze na dwie minuty przed finałową syreną był remis po 30. Ostatnie dwie bramki meczu zdobyły Czeszki czym przypieczętowały końcowy sukces w turnieju.

Zabrakło nad doświadczenia, co w wyrównanej końcówce miało znaczenie. Nie wykorzystaliśmy kilku 100 procentowych sytuacji. Podsumowując cały turniej był to pożyteczny dla nas sprawdzian. Miałem okazję do sprawdzenia wszystkich zawodniczek. Brak zgrania, błędy w obronie i w ataku pozycyjnym miały przełożenie na zajęte miejsce – podsumował trener Przybylski.

Następne zgrupowanie kadry zaplanowano na 31 marca w Cetniewie lub Elblągu. Zakontraktowano trzy kontrolne mecze z Białorusią.

Czechy – Polska 32:30 (16:17)
CZECHY: Raníková, Selicharová, Doláková – Zámorská 1, Knedlíková 4, Kysučanová 10/3, Zachová 5, Poznarová 5, Salčáková, Růčková 1, Kutlvašrová, Stellnerová, Luzumová 3, Tomečková 2, Selucká, Budayová 1. Kary 4 min.