17 marca 2009

Liczą się zwycięstwa

Meczami z Turcją zaplanowanymi na 19 i 22 marca reprezentacja Polski wznawia rozgrywki w kwalifikacjach EURO 2010. Trener Bogdan Wenta podkreślił, że bardzo istotne dla jego drużyny jest odniesienie dwóch zwycięstw w tych potyczkach. W ostatniej chwili w składzie na pierwsze spotkanie nastąpiła zmiana. Z przyczyn osobistych w Polsce musiał zostać Mateusz Jachlewski, a zastąpił go Rafał Gliński.

W porównaniu z drużyną, która w Chorwacji wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Świata w kadrze zaszło kilka zmian. Zabraknie Mariusza Jurasika, który postanowił zakończyć reprezentacyjną karierę oraz kontuzjowanych braci Lijewskich, Bartłomieja Jaszki i Bartosza Jureckiego.

Pech jednego zawodnika jest szczęściem drugiego. To stwarza szansę kolejnym zawodnikom pokazania się i zwrócenia naszej uwagi. Piłkarze, którzy teoretycznie wywalczyli swoje miejsce i potwierdzili to wynikami w ostatnich latach mogą odczuwać presję ze strony nowo powołanych – powiedział trener Wenta.


Polski scenariusz zakłada dwie wygrane nad Turcją / Fot. M.Skorupski

W czasie krótkiego pobytu w Warszawie kadrowicze przeprowadzili trzy treningi. W środę po południu udadzą się do Adany, gdzie w pobliskim Mersin zagrają następnego dnia o punkty z gospodarzami. Polski sztab szkoleniowy dysponuje materiałami filmowymi z bieżących rozgrywek Turcji z Rumunią i Czarnogórą.

Rywale Turków wygrywali, ale po ciężkiej walce. Musimy się przygotować na gorący doping publiczności. Trzeba będzie się do tego przyzwyczaić. Myślę, że w tej chwili jesteśmy zespołem dużo lepszym i trzeba to przełożyć na odpowiednią taktykę. W tym momencie najważniejsze są punkty i w tym celu trzeba wygrać oba spotkania. To zachowuje szanse na awans finałów mistrzostw świata – dodał szkoleniowiec dwukrotnych medalistów mistrzostw świata.

Zespół turecki oparty jest na zawodnikach z krajowych klubów. Od maja ub.r. prowadzi go Węgier Istvan Juhasz. – W drużynie jest parę indywidualności. Żywioł i improwizacja jest jakimś ich tam atutem. Dlatego niezbędne jest nasze odpowiednie podejście. Jeżeli potraktujemy naszego przeciwnika bardzo poważnie, zagramy zgodnie z naszymi umiejętnościami to powinno być dobrze – ocenił drugi trener Daniel Waszkiewicz.

Turcy to słaby zespół, są do ogrania – stanowczo stwierdził Karol Bielecki, który powrócił do dawnej fryzury.

W historii dotychczasowych meczów obie drużyny spotykały się zaledwie trzykrotnie. 28.11.1987 w turnieju o Puchar Holandii wygrali Białoczerwonych 35:20. Jedną bramek zdobył wówczas Bogdan Wenta. Na kolejną potyczkę Polska-Turcja trzeba było czekać 13 lat. 19.01.2000 r. w Radomiu, w ramach preeliminacji MŚ zwyciężyła Polska 26:25. Cztery dni później w Izmirze wynik był odwrotny. Obu ostatnim spotkaniom w finałowych sekundach towarzyszyły pozaboiskowe wydarzenia, mające mało wspólnego z rywalizacją fair play.

Spotkanie Turcja – Polska odbędzie się w czwartek o godz. 18.00 czasu polskiego (Polsat Sport live). Rewanż w niedzielę o godz. 15.00 w Olsztynie (TV4 live).

KADRA POLSKI (plik doc.) 

KADRA TURCJI (plik pdf)

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest