17 kwietnia 2009

Polsko-amerykańska umowa

W piątek, w siedzibie Związku Piłki Ręcznej w Polsce, prezes Andrzej Kraśnicki i Dietmar Esch prezydent Federacji USA w Piłce Ręcznej podpisali umowę do 2012 r. o współpracy między obu Federacjami. Porozumienie przewiduje wymianę drużyn, trenerów i sędziów. W spotkaniu wziął także udział prezes PKOl Piotr Nurowski.
Do pierwszych rozmów, które zainicjowała strona amerykańska doszło podczas Mistrzostw Świata piłkarzy ręcznych 2009 w Chorwacji. Stany Zjednoczone do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2016r. wytypowały Chicago. MKOl wyboru gospodarza tej imprezy dokona za 167 dni.


Umowę podpisali prezydent Dietmar Esch i prezes Andrzej Kraśnicki /Fot. ZPRP 

Zależy nam, aby nawiązać współpracę z czołowymi federacjami na świecie. Tylko wzorując się na najlepszych można osiągnąć sukces. Polska federacja ma bogate doświadczenie, a także doskonałe wyniki. Poza tym w Chicago jest duże skupisko Polonii. Bardzo zależy nam na tym, aby właśnie tam zostały zorganizowane igrzyska. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie mamy jeszcze zespołu gotowego do zdobycia medalu olimpijskiego. Na razie chcemy tylko wziąć udział w igrzyskach. Gdy piłka ręczna przyjmie się na rynku amerykańskim przewiduję jej dalszy rozwój dzięki wielu stacjom telewizyjnym i potencjalnie dużej grupie kibiców – powiedział prezydent Esch.

Jeszcze w tym roku planowane są pokazowe mecze w piłce ręcznej w Chicago. Oprócz męskiej reprezentacji Polski pod uwagę brany jest również udział zespołu narodowego Niemiec. Koszty z tym związane (logistyka, pobyt) pokrywa strona amerykańska.

Umowa o nawiązaniu współpracy dotyczy nie tylko męskiej reprezentacji, ale zespołów klubowych w różnych kategoriach wiekowych. Amerykanie chcą dyscyplinę, mało popularna na ich terenie, doprowadzić do sukcesów. My mamy im w tym pomóc. Dużo środków na ten cel, w tym także dla ZPRP, ma przekazać IHF – zaznaczył prezes Kraśnicki.

Obecny przy podpisywaniu umowy prezes PKOl Piotr Nurowski podkreślił, że męska reprezentacja Polski w piłce ręcznej w Pekinie zajęła 5. miejsce co zostało odebrane z pewnym niedosytem. Kolejny występ w imprezie tej rangi – Londyn 2012 powinien zakończyć się już powodzeniem.

Chicago to drugie skupisko Polaków na świecie po Warszawie. Mer tego miasta pokazywał mi projekty infrastruktury olimpijskiej. To było imponujące. Wierzę, że Chicago zorganizuje igrzyska w 2016r. Będziemy głosowali za tym wyborem – zakończył prezes PKOl.     

mas

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest