20 kwietnia 2009

Czy to już koniec play off?

Kolegium Ligi ZPRP zarekomenduje Zarządowi  Związku zmianę systemu rozgrywek męskiej ekstraklasy, który zacząłby obowiązywać  od  następnego sezonu . Podział drużyn na „szóstki” następowałby po rundzie zasadniczej zamiast play off. Do 7 maja br. powstanie grupa inicjatywna klubów, której celem będzie przygotowanie struktur organizacyjnych przyszłej ligi zawodowej.


Spotkanie prowadził Bogusław Trojan przewodniczący Kolegium Ligi /Fot. ZPRP

Z kolei przedstawiciele klubów ekstraklasy pionu żeńskiego przegłosowali wariant utrzymujący system play off.  Frekwencja podczas poniedziałkowego spotkania w Warszawie prezesów ekstraklasy była wysoka.  Zabrakło jedynie przedstawicieli Gdańska, Głogowa i Jeleniej Góry. Wypowiedziom przysłuchiwał się Tomasz Redwan, który kilka lat temu był współtwórcą powstania Polskiej Ligi Siatkówki.  Jego zdaniem polska piłka siatkowa znajdowała się wówczas, zwłaszcza pod względem wyników, w gorszym położeniu niż aktualnie rodzima piłka ręczna. – Siatkówka miała jednak atut – dobry marketing – zauważył Redwan.
  
Dyskusja dotycząca play off miała ożywiony charakter. Padały różne argumenty, od atrakcyjności rozgrywek  do ostatniego meczu finałowego po racjonalność rozgrywania spotkań o miejsca 5-8. – Na dziś play off jest najlepszym rozwiązaniem, uwzględniając oczywiście interesy reprezentacji Polski – mówił prezes Zagłębia Lubin, Witold Kulesza. – Jesteśmy temu przeciwni. Ten system jest tylko atrakcyjny dla zespołów grających o miejsca 1-4 – ripostował Robert Majdziński z MMTS Kwidzyn. Argumentem za zniesieniem play off było przytoczenie stanowisk trenerów zespołów narodowych – Bogdana Wenty i Krzysztofa Przybylskiego, którym zależy na tym, aby w ekstraklasie wszystkie drużyny rozgrywały jak najwięcej meczów.
 
Gdy doszło do głosowania przedstawiciele niemalże wszystkich klubów żeńskich (przy jednym głosie wstrzymującym się) opowiedzieli się za play off.  Wśród męskich drużyn nieznaczną przewagę uzyskali zwolennicy zmian.


Tomasz Redwan (drugi z prawej) /Fot. ZPRP

Kolegium Ligi postanowiło, że w innych wnioskach przekazanych do Zarządu ZPRP będzie postulat traktowania  zespołów Szkół Mistrzostwa Sportowego (występują w I lidze), na podobnych zasadach co rywale. Oznacza to możliwość degradacji (lub awansu) do innej klasy rozgrywkowej. W przypadku nie zgłoszenia się wszystkich 12 zespołów przed nowym sezonem kobiecej ekstraklasy nie będzie dookoptywania drużyn na wolne miejsca.

Podsumowaniem spotkania był apel prezesa Wisły Płock, Jerzego Ożoga: Nie bójmy się przekształceń. Spółki akcyjne przyciągają sponsorów. Kryzys minie. Utrzymywanie przy życiu stowarzyszeń do niczego nie prowadzi.
Do 7 maja br. ma zostać ogłoszony skład osobowy grupy inicjatywnej, która opracuje list intencyjny zrzeszający kluby, opowiadające się za powstaniem profesjonalnych rozgrywek w piłce ręcznej. Przedstawiciele klubów ekstraklasy na początek chcą przede wszystkim poznać koszty, które musiałyby ponieść przy zakładaniu ligi zawodowej.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest