4 lipca 2009

Wygrana na koniec 5.OME

Polska w ostatnim występie 5. Otwartych Mistrzostw Europy Juniorów w Goeteborgu zwyciężyła Słowację 26:23. Białoczerwoni w końcowej klasyfikacji uzyskali taką samą liczbę punktów co siedemnaste Czechy, ale mieli od nich gorszy bilans bramkowy. Złoty medal wywalczyła Słowenia, która w finale, po niezwykle wyrównanym meczu pokonała rewelację turnieju, Portugalię 29:28.

W meczu oprócz kontuzjowanego Michała Bałwasa nie mogli zagrać również uskarżający się na urazy Dariusz Rosiek i Paweł Matkowski. Na początku spotkania Polacy niewykorzystali pięciu bardzo dogodnych sytuacji strzeleckich (rzuty z 6 m w bramkarza) i rywale objęli prowadzenie 4:2. W naszej ekipie zrobiło się trochę nerwowo, ale do finałowej syreny było jeszcze dużo czasu. Do remisu 12:12 doprowadził Kamil Syprzak, trafiając z rzutu wolnego bezpośredniego z 9 m.   

Druga połowa była już całkowicie kontrolowana przez Polaków. W 35 min prowadzili już 17:12. Podstawą sukcesu były różne, w zależności kto z rywali przebywał na boisku, warianty w defensywie. Słowacy często popełniali proste błędy, gubiąc piłkę. Zdecydowanie najlepszym zawodnikiem w polskiej ekipie, nie tylko w tym meczu, był bramkarz Krzysztof Szczecina.

To niezwykle ambitny, pracowity i skromny chłopak – pochwalił trener Wojciech Nowiński. – Do imprezy przystąpiliśmy w bardzo osłabionym składzie. Co prawda kontuzje Trojańskiego i Grzybowskiego zrekompensował Szczecina, ale w Szwecji zabrakło Gieli, Pilitowskiego, Nidzgorskiego, Świątka, a Bałwas urazu ręki doznał już pierwszego dnia. Zmusiło to nas to rekonstrukcji składu Inaczej na pewno zajęlibyśmy znacznie wyższe miejsce. Wyżej od nas sklasyfikowano zespoły, z którymi dotąd nie przegraliśmy przez dwa lata. Oczywiście drużyny z miejsc 1-8 są od nas silniejsze. Dodam, że o złoty medal w Goeteborgu zagra Słowenia, z którą rok temu w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy przez 45 minut prowadziliśmy – zakończył szkoleniowiec polskich juniorów.   

All Star Team:

bramkarz – Simen Westby Johansen (Norwegia)
lewoskrzydlowy – Viktor Ottosson (Szwecja)
lewy rozgrywający – Sergey Zhedik (Rosja)
środkowy rozgrywający – Pedro Marques (Portugalia)
obrotowy – Kamil Syprzak (Polska)
prawy rozgrywający – Nik Tominek (Słowenia)
prawoskrzydłowy – Bobby Schagen (Holandia)


król strzelców – Bobby Schagen (Holandia) 51 goli
najlepszy obrońca – Vid Poteko (Słowenia)
najlepszy zawodnik – Pedro Marques (Portugalia)

Wyniki sobotnich meczów grupy C1:

Czechy – Mołdawia 31:16 (12:8)

Słowacja – Polska 23:26 (12:12)
SŁOWACJA: Niroda, Zernovic – Tovis 1, Dani 1, Husty 5, Vallo, Takac 2, Hricison, Orlovsky 3, Masica 5, Krok 5, Briatka, Zilincik 1, Hrinak. Kary 6 min.
POLSKA: Szczecina, Zakreta – Syprzak 1, Pacześny 3, Wojciechowski 1, Jankowski 1, Przybylski 7, Mokrzki 2, Łangowski 1, Łyżwa 5, Nogowski 3, Skorek, Kryszeń 2. Kary 2 min.
Sędziowali: Kinnari, Laitinen (obaj Finlandia). Widzów 15.

Końcowa tabela:
1. Czechy    5 pkt
2. Polska     5
3. Słowacja 1
4. Mołdawia 1

Finał:
Portugalia – Słowenia 28:29 (15:15)

o 3.miejsce:
Rosja – Norwegia 24;26 (13:11)

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest