8 kwietnia 2010

Wielka bitwa w Chicago!

Do niezwykłego meczu piłki ręcznej dojdzie 17 lipca w Chicago, na parkiecie hali sportowej Uniwersytetu Illinois spotkają się bowiem seniorskie reprezentacje Polski i Niemiec. Mimo, że potyczka będzie miała charakter towarzyski, nikomu nie trzeba tłumaczyć jak prestiżowe dla obu ekip będą to zawody. Dodatkowej pikanterii całemu przedsięwzięciu z pewnością doda również fakt, iż dwa dni wcześniej będziemy przecież obchodzić 600 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem…

 

Michał Jurecki ponownie przetestuje niemiecką defensywę

Pomysł na organizację tego wspaniale zapowiadającego się spotkania narodził się w głowie szefa USA Team Handball Dietera Escha. Zresztą już w roku ubiegłym amerykańska federacja zawarła porozumienie o współpracy ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce. Sam zainteresowany nie ukrywa, iż najbardziej zależy mu na promocji i rozwoju piłki ręcznej w Stanach Zjednoczonych. „Mamy plan – przez następne cztery lata chcemy postawić na rozwój piłki ręcznej w szkołach i na uczelniach. W 2014 roku chcemy mieć pół miliona osób regularnie grających w ten wspaniały, jakby stworzony dla Amerykanów, sport” – mówi. „Piłka ręczna bardzo odpowiada temperamentowi amerykańskiemu, znacznie bardziej niż na przykład piłka nożna. Na boisku ciągle się cos dzieje, akcja goni akcję. Na razie nasza reprezentacja jest za słaba by rywalizować z takimi potęgami jak Polska czy Niemcy, ale głęboko wierzymy, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni” – kończy Esch.

Do podpisania umowy pomiędzy amerykańskimi organizatorami, a stronami polską i niemiecką, doszło w ubiegłym miesiącu w chicagowskim hotelu Palmer Hilton. Związek Piłki Ręcznej w Polsce reprezentowany był przez Prezesa Andrzeja Kraśnickiego, przedstawicielem Niemców był przewodniczący Toyota Handball Bundesliga Ralf Uding, zaś ze strony organizatorów swój podpis złożył wspomniany wcześniej sternik USA Team Handball Dieter Esch. Na uroczystości obecni byli również członkowie zarządu amerykańskiej federacji, a także wielu innych znamienitych gości.

 

Prezesi Uding, Esch i Kraśnicki w chwilę po podpisaniu umowy

Jednym z warunków rozegrania meczu był przyjazd obu ekip w najsilniejszych składach, co gwarantuje emocje na najwyższym poziomie. Od strony sportowej z pewnością będzie to cenny sprawdzian, mimo iż odbędzie się w okresie wakacyjnym. Polacy i Niemcy co prawda znają się znakomicie, ale każda ich potyczka jest przez obie ekipy traktowana niezwykle prestiżowo. Zresztą już dzisiaj konfrontacja ta cieszy się olbrzymim zainteresowaniem kibiców i mediów, szczególnie polonijnych. – Hala UIC Pavillion może pomieścić ponad 8000 widzów. Bardzo liczymy iż w dniu meczu wypełni się ona po brzegi fanami szczypiorniaka, a zdecydowana większość z nich będzie żywiołowo wspierać Biało-czerwonych – powiedział prezes Kraśnicki. Temat rozegrania spotkania w Chicago podjęty został jeszcze kiedy metropolia ta była faworytem w wyścigu o organizację Igrzysk Olimpijskich 2016 roku, ogranie na przyszłych arenach olimpijskich byłoby przecież dodatkowym atutem takiego wyjazdu. Wietrzne Miasto co prawda przegrało tę rywalizację z Rio de Janeiro, ale fakt ten aż tak bardzo nie zmartwił szefa ZPRP. – Wiemy, że mamy w USA bardzo wielu kibiców i tym bardziej cieszymy się, że wreszcie będą mogli oni zobaczyć naszą drużynę w akcji na żywo. Doszły mnie słuchy, że podczas występów naszej reprezentacji na Euro 2010 każdy polski pub, klub polonijny  w Chicago, był wypełniony po brzegi. Dla takich kibiców zawsze warto grać, nawet jeżeli wiąże się to z daleką podróżą – stwierdził.

Czy tak jak na Euro 2010, Polacy będą cieszyć się ze zwycięstwa nad Niemcami? 

Spotkanie będzie też z pewnością wielkim wydarzeniem medialnym, trwają negocjacje z amerykańskimi i europejskimi telewizjami. Swoje zainteresowanie wyraziły nawet stacje z krajów Bliskiego Wschodu. Nikt nie wyobraża sobie aby przekaz na żywo nie trafił do domów wszystkich fanów piłki ręcznej na całym świecie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20:00 czasu polskiego.

Promocję meczu w środowisku polonijnym oraz sprzedaż biletów organizuje firma Ex Libris-Polish Book Fair z Chicago. Wspólnie z Amerykańską Federacją Piłki Ręcznej, Niemieckim Związkiem Piłki Ręcznej i Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce firma zaplanowała szeroką akcję reklamowo – promocyjną. Przewidziana jest także dystrybucja biletów dla kibiców z Polski, którzy chcieliby uczestniczyć w tym sportowym wydarzeniu. Szczegółowe informacje można uzyskać w warszawskim oddziale Ex Libris – pod numerem telefonu (22) 610 85 95 lub bezpośrednio od Pana Mirosława Sukiennika – tel. (+48) 601 356 106, e-mail: mirek7chicago@yahoo.com .

Amerykańska federacja uruchomiła też specjalną stronę poświęconą spotkaniu Polska-Niemcy. Adres witryny to www.battleofchicago.com .

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest